W ostatnich kilku latach coraz większą popularność zdobywa trening EMS ale czy warto z niego skorzystać? Czym jest trening EMS, jakie korzyści może przynieść? Tego dowiecie się z mojego tekstu.

Trening EMS czy warto z niego skorzystać? Czym jest trening EMS

Zanim odpowiem na pytanie trening EMS czy warto z niego skorzystać? Na początku powinienem przedstawić czym on faktycznie jest.
Trening EMS (Elektryczna Stymulacja Mięśni) to metoda treningowa wykorzystująca impulsy elektryczne do stymulowania mięśni do skurczu, co w teorii może zwiększyć efektywność ćwiczeń fizycznych. Podczas treningu EMS zakłada się specjalny strój lub przylega elektrody bezpośrednio do skóry w rejonach docelowych grup mięśniowych. Urządzenie EMS następnie wysyła impulsy elektryczny, które powodują skurcz mięśni, imitując działanie, które zachodzi podczas tradycyjnego ćwiczenia. Taki trening trwa 20 minut. Koszt w Warszawie zaczyna się od 150 do 250 złotych za sesje. Koncepcja wykorzystania elektryczności do stymulacji mięśni nie jest nowa i sięga ok. 200 lat p.n.e, niektóre źródła wskazują Klaudiusza Galena z Pergamonu który to stosował płaszczki elektryczne z walce z bólem głowy, zaś eksperymenty z elektrycznością na ciałach ludzkich i zwierzęcych, przeprowadzone przez włoskiego uczonego Luigi Galvaniego, ujawniły, że prąd elektryczny może powodować skurcz mięśni. To były wczesne obserwacje, które położyły podwaliny pod późniejszy rozwój EMS. Rozwój technologii i badań naukowych w latach 60 i 70 XX wieku na temat elektrostymulacji doprowadził do szerszego zrozumienia i zastosowania EMS w rehabilitacji mięśni i leczeniu pewnych schorzeń. W tym czasie EMS zaczął być wykorzystywany w fizjoterapii do przyspieszania procesu regeneracji mięśni po urazach i operacjach. Lata 70 i 80 to komercyjne wykorzystanie EMS w sporcie i fitnessie. Zaczęto promować urządzenia do użytku domowego jako sposób na poprawę sylwetki, wzrostu siły mięśniowej i wsparcia w odchudzaniu. Na przełomie wieków EMS zyskał popularność jako metoda treningowa wśród sportowców, osób uprawiających fitness i osób szukających efektywnych sposobów na poprawę kondycji fizycznej. Wzrost dostępności urządzeń oraz rozwój technologii sprawiły, że treningi EMS stały się bardziej dostępne dla szerszej publiczności. W 2003 roku innowacje w projektowaniu i funkcjonalności urządzeń EMS umożliwiły bardziej zindywidualizowane i efektywne treningi. Trening EMS stał się popularny nie tylko wśród osób rehabilitujących się po urazach, ale także wśród sportowców wyczynowych, osób dbających o formę oraz w wellness i kosmetyce.

Trening EMS czy warto z niego skorzystać? Zalety treningu EMS

Jak przekonują nas różni ambasadorzy, trening EMS MOŻE przynieść wiele efektów między innymi

  • Zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej: Trening EMS może pomóc w zwiększeniu siły mięśniowej i ich wytrzymałości, ponieważ pozwala aktywować większy procent włókien mięśniowych niż w trakcie tradycyjnego treningu.
  • Poprawa tonusu i kształtu ciała: Regularne sesje mogą przyczynić się do lepszego tonusu mięśni i ich ukształtowania.
  • Wsparcie w procesie odchudzania: EMS może wspierać redukcję tkanki tłuszczowej poprzez zwiększenie metabolizmu i spalanie kalorii.
  • Rehabilitacja i regeneracja: Jest również wykorzystywany w fizjoterapii do wspomagania procesu rehabilitacji i łagodzenia bólu.
Trening ems czy warto?
Źródło: https://www.freepik.com/

Trening EMS czy warto z niego skorzystać? Przeciwskazania

Jednak nie wszyscy mogą korzystać z elektrostymulacji mięśni. Z takiego treningu wykluczone są:

  • osoby chore na nowotwór
  • kobiety w ciąży
  • osoby z rozrusznikiem serca
  • chorzy na epilepsje

Trening EMS czy warto z niego skorzystać? Opinie o treningach EMS

Przeprowadziłem sporo rozmów ze swoimi podopiecznymi na temat ich odczuć po treningach EMS (za co im bardzo dziękuje). Niezmiernie często pojawiał się argument iż trening EMS mimo, że trwa tylko 20 minut to w większości przypadków składa się z tych samych ćwiczeń, jedyne co jest zmienianie w porównaniu do poprzedniego treningu to natężenie prądu. Tak więc zajęcia można uznać jako monotonne, bez efektu zaskoczenia. Kolejną wadą treningów EMS był fakt iż prawie każdy z nich prowadzony był przez innego trenera. Co równoznaczne jest z każdorazowym opowiedzeniem nowo poznanemu trenerowi swojej sportowej historii, przedstawieniem celów.
Zaletą jest fakt, iż każdy trening „czuć” w mięśniach, przyczyną jest elektrostymulacja która inaczej działa na mięśnie niż klasyczny trening.

Trening EMS czy warto z niego skorzystać? Podsumowanie trenera personalnego

Jeśli jesteś zdrową osobą do 60 roku życia, nie obciążoną schorzeniami to polecam skupić się na klasycznym treningu czy to siłowym, cardio lub HIIT. Elektrostymulacja może być dobra dla osób początkujących którzy mają problem z aktywnością fizyczną, (świadomości swojego ciała) dla osób po kontuzjach, lub dla osób starszych. Trening z wykorzystaniem EMS jest atrakcyjną opcją dla tych, którzy z różnych przyczyn mogą mieć trudności z angażowaniem się w konwencjonalne metody treningowe, głównie dzięki swojej zdolności do oszczędzania czasu oraz minimalizacji obciążenia dla stawów. Metoda ta umożliwia równoczesne angażowanie kluczowych grup mięśniowych przez dostosowanie intensywności impulsów elektrycznych do indywidualnych potrzeb, co stanowi zaletę treningu EMS. Elektrostymulacja mięśni według jego propagatorów pomaga spalać tkankę tłuszczową, tak może pomóc, ale jak już nie raz pisałem tutaj kluczowy jest deficyt kaloryczny.
Trening EMS czy warto z niego skorzystać? Zanim dodamy do swojej rutyny elektrostymulację mięśni warto zanurzyć się w morze badań, by lepiej zrozumieć, co możemy zyskać. Rozbieżne są opinie i wyniki naukowe, ale jedno jest pewne – EMS ma swoje plusy. Szczególnie zauważalne są korzyści takie jak lepsza kondycja, minimalizacja obciążeń dla stawów i pomoc w rekonwalescencji. Ale, zanim podniesiemy EMS na piedestał jako króla treningów, musimy pamiętać, że w dziedzinie budowania masy mięśniowej tradycyjne metody treningowe nadal mają swoje niepodważalne miejsce. Czy EMS to rewolucja w treningu, czy raczej uzupełnienie dobrze znanych technik? Moim zdaniem, chyba jednak to drugie.

Zapraszam także na mojego bloga gdzie można znaleźć między innymi:

Zainteresował Cię tekst trening EMS czy warto z niego skorzystać? Koniecznie sprawdź moje media społecznościowe:

Nazywam się Michał i pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa, zajęcia prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu mieszczącym się przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na treningi personalne zapraszam osoby z okolic:
– Warszawa Żoliborz
– Bielany
– Warszawa Bemowo
– Łomianki
– Targówek
– Młociny

Twój trener personalny Michał