Z tej strony Michał Wasz trener personalny. Na moim blogu przedstawiałem już kilka ćwiczeń takich jak na przykład brzuszki Jandy, wyciskanie kubańskie czy podciąganie australijskie. Dziś przyszedł czas na kolejne a mianowicie prostowanie ramion na taśmach trx.

Prostowanie ramion na trx. Czym są taśmy trx?

Zanim poznamy prostowanie ramion przy pomocy taśm trx warto przypomnieć sobie czym są taśmy trx.
Są to taśmy w kształcie litery Y wykonane z wytrzymałego polimeru. Taśmy trx są bardzo łatwe w transporcie i mogą być bardzo dobrą alternatywą treningu na przykład na wakacjach. Można je zawieszać na dowolnych stabilnym miejscu – trzepaku, drzwiach czy na drążku. Dwie pozostałe końcówki wykorzystuje w zależności od wykonywanego ćwiczenia – możemy chwytać rękoma, zahaczać stopami.
Sukces treningu na taśmach polega na tym, iż w trakcie każdego ćwiczenia pracują nasze mięśnie głębokie (odpowiadające za stabilizacje i prawidłową postawę). Ćwiczenia na taśmach równomiernie rozwijają i wzmacniają całe ciało (przy zachowaniu odpowiedniej techniki) nie obciążają stawów i kręgosłupa.
Według wielu źródeł taśmy trx zostały wymyślone przez amerykańskich żołnierzy Navy SEALS. Lekkie, poręczne a przede wszystkim funkcjonalne taśmy dały możliwość treningów w różnych warunkach (bazy wojskowe, statki). Z czasem taśmy te zaczęły zyskiwać coraz większą popularność. Na początku wśród zawodowych sportowców i ich trenerów, aktualnie większość klubów fitness, siłowni czy studiów treningów personalnego jest już wyposażona w taśmy trx.

Prostowanie ramiona na trx. Mięsień trójgłowy ramienia

Wiemy już czym są taśmy trx, prostowanie ramion na taśmach trx to ćwiczenie angażujące głównie mięsień trójgłowy ramienia (popularny triceps) więc mamy okazję przypomnieć sobie gdzie on jest i za odpowiada.
Triceps, jest dużym mięśniem położonym na tylnej części ramienia, między barkiem a łokciem. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z trzech głów:

Długa głowa: Początek ma na guzowatości podłopatkowej łopatki, poniżej panewki.

Boczna głowa: Rozpoczyna się na tylnej powierzchni kości ramiennej.

Przyśrodkowa głowa: Ma swój początek również na tylnej powierzchni kości ramiennej, ale znajduje się bardziej wewnątrz niż boczna głowa.

Mięsień trójgłowy ramienia odpowiada głównie za wyprostowanie przedramienia w stawie łokciowym, co jest kluczowym ruchem w wielu codziennych czynnościach oraz w sporcie, na przykład podczas pchania/ wyciskania. Długa głowa mięśnia ma także niewielki wpływ na ruch ramienia, ponieważ jej przyczep jest umiejscowiony na łopatce, co pozwala jej pomagać w addukcji (przywodzeniu) oraz retrowersji (odwiedzeniu) ramienia.
Mięsień trójgłowy ramienia jest:

  • Wszechstronny: Triceps nie tylko umożliwia wyprostowanie przedramienia, ale także stabilizuje staw łokciowy podczas precyzyjnych ruchów dłoni i nadgarstka.
  • Silny ale zależny: Choć triceps jest silnym mięśniem, jego siła i funkcjonalność są zależne od zdrowia i sprawności stawów, z którymi współpracuje, zwłaszcza stawu łokciowego i barkowego.
  • Funkcjonalny: Triceps jest często celowo wzmacniany w treningach siłowych i kulturystycznych, nie tylko ze względów estetycznych, ale również funkcjonalnych, aby poprawić ogólną siłę pchania

Mięsień trójgłowy ramienia, dzięki swojej funkcji i strukturze, odgrywa zasadniczą rolę w wielu aspektach ruchu i siły górnej części ciała, co czyni go ważnym elementem w treningu siłowym, funkcjonalnym i rehabilitacyjnym.

Prostowanie ramion na trx. Technika wykonania

Ćwiczenie możemy wykonać w dwóch wersjach: łatwej (z jedną nogą z przodu: i trudniejszej (z obiema nogami z tyłu obok siebie).
Technika wykonania:

  1. Przyjmujemy wyprostowaną pozycję. Mocno wciągmy napinamy brzuch, napinamy pośladki. Ciało musi być w jednej linii.
  2. Nabieramy powietrze i zaczynamy całym ciałem w jednej linii schodzić w dół zginając łokcie równocześnie utrzymując je ciągle w tej samej pozycji.
  3. Schodzimy w dół, aż czubek głowy będzie przy taśmach TRX.
  4. Bierzemy wydech i wracamy do pozycji początkowej pracując mocno tricepsem.

Mięśnie zaangażowane:
– trójgłowy ramienia
– prosty brzucha

Prostowanie ramion na trx. Podsumowanie trenera personalnego

Ćwiczenia na taśmach trx w tym wyżej wymienione prostowanie ramion to nie tylko praca mięśniem trójgłowym ramienia (tricepsem) ale także konkretny bodziec dla naszych mięśni głębokich. Polecam także wykonywać to ćwiczenie z nogami na piłce bosu co jeszcze bardziej wzmocni nasz core.
Taśmy trx to świetne narzędzie treningowe z którego często korzystam podczas treningów personalnych, może się przydać również na zewnątrz.

Zapraszam także na mojego bloga gdzie można znaleźć między innymi:

Zainteresował Cię tekst prostowanie ramion na trx? Koniecznie sprawdź moje media społecznościowe:

Nazywam się Michał i pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa, zajęcia prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu mieszczącym się przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na treningi personalne zapraszam osoby z okolic:
– Warszawa Żoliborz
– Bielany
– Warszawa Bemowo
– Łomianki
– Targówek
– Młociny

Twój trener personalny Michał