Z tej strony trener personalny Michał. Na moim blogu prócz systemów treningowych, prezentacji ćwiczeń czy fit przepisów poruszam też inne, często specyficzne tematy jak na przykład czemu ludzie w długich związkach tyją. Dziś przyszedł czas na kolejny specyficzny temat- biegunka po kawie i jej przyczyny.

Biegunka po kawie. Przyczyny. Czym jest kawa

Zanim poznamy przyczyny wypróżniania się po kawie warto przypomnieć sobie czym jest kawa.

Kawa to nic innego jak napój ze spalonych potem zmielonych nasion kawowca. Pochodzi z Etiopii,
Kawa szybko zyskała popularność w krajach muzułmańskich. Początkowo była konsumowana głównie na Półwyspie Arabskim, gdzie używano jej w religijnych ceremoniach. Kawa zaczęła być uprawiana w Jemenie, skąd rozprzestrzeniła się do Egiptu, Północnej Afryki, a następnie do Turcji i południowej Europy w XVI wieku. W Stambule otwarto pierwszą kawiarnie. W Europie kawa szybko stała się popularna, a kawiarnie zaczęły pojawiać się w większych miastach, takich jak Wiedeń, Londyn i Paryż. Kawiarnie stały się miejscami spotkań intelektualistów, co przyczyniło się do rozwoju literatury, filozofii i polityki.

W XIX i XX wieku innowacje takie jak wynalezienie kawy rozpuszczalnej i ekspresów do kawy znacznie ułatwiły jej przygotowanie i spożycie. Współczesne trendy w branży kawowej, jak fair trade i kawa specjalistyczna, podkreślają jakość i etyczne aspekty produkcji kawy.

Kawa jest obecnie jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, a jej kultura i produkcja nadal ewoluują, oferując zarówno tradycyjne, jak i innowacyjne podejścia do jej uprawy, przetwarzania i spożywania.
Na rynku możemy znaleźć kilka odmian kawy:

  • W ziarnach niepalonych – zielona
  • W ziarnach palonych
  • Mielona
  • Rozpuszczalna

Picie kawy niesie za sobą wiele pozytywnych właściwości, więcej o niej można przeczytać w moim tekście czy kawa jest zdrowa?

Biegunka po kawie. Przyczyny.

Biegunka po wypiciu kawy może być dla wielu osób kłopotliwym problemem. Istnieje kilka potencjalnych przyczyn, dla których kawa może wywoływać takie reakcje, a zrozumienie tych mechanizmów może pomóc w lepszym zarządzaniu tym zjawiskiem.

Biegunka po kawie. Stymulacja ruchliwości jelit

Kawa zawiera kofeinę, która jest naturalnym stymulantem. Jednym z efektów działania kofeiny jest zwiększenie ruchliwości jelit. Kofeina pobudza produkcję gastryny, hormonu, który przyspiesza perystaltykę jelit, czyli ruchy mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym, które wspomagają trawienie. Dla niektórych osób, szczególnie tych z wrażliwym przewodem pokarmowym lub z zaburzeniami takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS), ten efekt może być na tyle intensywny, że prowadzi do biegunki.
Kofeina może również działać jako łagodne środki przeczyszczające, zwiększając ilość wody w jelicie grubym, co skutkuje luźniejszymi stolcami. U niektórych osób, zwłaszcza tych, które spożywają dużo kawy, może to prowadzić do biegunki.

Biegunka po kawie. Zwiększenie produkcji kwasu żołądkowego

Kawa stymuluje również wydzielanie kwasu żołądkowego. U osób z wrażliwym żołądkiem lub stanami takimi jak GERD (refluks żołądkowo-przełykowy) może to nie tylko prowadzić do zgagi, ale także do nasilenia problemów jelitowych, w tym biegunki.

biegunka po kawie
źródło: freepik.com

Biegunka po kawie. Stres

Kawa może również wpływać na poziom stresu i lęk, co w przypadku niektórych osób ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Stres może zaostrzać objawy IBS, w tym biegunkę.

Biegunka po kawie. Rozpoczęcie pracy przewodu pokarmowego

Jeżeli kawę wypije się rano jako pierwszy posiłek (na przykład w postaci kuloodpornej kawy), naturalnym jest, że może ona przyspieszyć perystaltykę jelit i wywołać potrzebę skorzystania z toalety. Wynika to z faktu, że przyjęcie kawy do żołądka aktywuje przewód pokarmowy, co prowadzi do wzmożonych ruchów jelit – jest to znane jako odruch żołądkowo-okrężniczy. I jest to rzecz zupełnie naturalna.

Biegunka po kawie. Mleko

Jeśli występują biegunki po spożyciu kawy z mlekiem, warto rozważyć zastąpienie zwykłego mleka jego wersją bezlaktozową lub wybrać napój roślinny, ponieważ dolegliwości te mogą być spowodowane nietolerancją laktozy.

Biegunka po kawie. Podsumowanie trenera personalnego

Jeśli doświadczasz biegunki po kawie, możesz spróbować kilku podejść, aby złagodzić objawy:

  • Ograniczenie spożycia kawy lub przejście na kawę bezkofeinową.
  • Sprawdzenie, czy podobne objawy pojawiają się po innych produktach zawierających kofeinę.
  • Eksperymentowanie z różnymi rodzajami kaw i metodami jej przygotowania, które mogą mieć różne poziomy kwasowości i związków drażniących.
  • Monitorowanie innych składników dodawanych do kawy, jak mleko czy słodziki, które również mogą przyczyniać się do problemów.

Jeśli problem jest poważny lub utrzymuje się mimo zmian w diecie, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia innych potencjalnych przyczyn i dostosowania odpowiedniej terapii.
Choć musimy pamiętać o tym, że jednorazowa wizyta w toalecie po wypiciu kawy jest rzeczą naturalną, problem może pojawić w sytuacji gdy po wypiciu kawy jesteśmy zmuszeni odwiedzić toaletę kilka razy.

Zapraszam także na mojego bloga gdzie można znaleźć między innymi:

Zainteresował Cię tekst biegunka po kawie? Koniecznie sprawdź moje media społecznościowe:

Nazywam się Michał i pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa, zajęcia prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu mieszczącym się przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na treningi personalne zapraszam osoby z okolic:
– Warszawa Żoliborz
– Bielany
– Warszawa Bemowo
– Łomianki
– Targówek
– Młociny

Twój trener personalny Michał