Na łamach mojego bloga można znaleźć kilka mniej popularnych ćwiczeń takich jak wyciskanie kubańskie, brzuszki Jandy czy martwy robak. Przyszedł czas z ćwiczenie prosto z półwyspu Iberyjskiego- przysiad hiszpański.

Przysiad hiszpański. Wprowadzenie

Przysiad hiszpański (Spanish squat) częściej niż na siłowni wykorzystywany jest w fizjoterapii. Jest to ćwiczenie które pomaga w leczeniu zapalenia ścięgna rzepki, kolana skoczka, pełni też rolę wzmacniającą. Podczas prowadzonych przeze mnie treningów personalnych przysiad hiszpański pełni rolę ćwiczenia akcesoryjnego na koniec treningu nóg.

Przysiad hiszpański to ćwiczenie które bazuje na skurczu ekscentrycznym mięśnia czworogłowego. Przysiad ten wzmacnia mięsień czworogłowy oraz zwiększa kontrolę nerwowo- mięśniową bez obciążenia przedniej struktury kolana. Dzieje sie tak dzięki długiej fazie wydłużenia mięśnia i krótkiej fazie koncentrycznej. A przede wszystkim też dzięki wykorzystywanym podczas tego przysiadu gumom power band.

Przysiad hiszpański. Technika wykonania

Przyjmując pozycję jak do przysiadu. Stopy rozstawiamy na szerokość barków, lekko kierując je do zewnątrz. Ramiona przed sobą na wysokości klatki. Łopatki ściągamy, napinamy mięśnie pośladków oraz brzucha. Napiętą gumę power band zakładamy za kolana. Z takiej pozycji wykonujemy przysiad hiszpański. Schodzimy do pełnego przysiadu, bądź do punktu na jaki pozwala nam nasze ciało przy zachowaniu poprawnej techniki (golenie równolegle do podłoża). Wychodząc w górę staramy się zaangażować do pracy w większym stopniu mięśnie pośladkowe, cały czas spinając mięśnie brzucha.

Przysiad hiszpański. Najczęściej popełniane błędy

Najczęściej popełnianymi błędami są:

  • zapadanie się kolan do środka
  • zbyt duże odchylenie tułowia
  • odbywania stóp od ziemi

Przysiad hiszpański to bardzo dobra alternatywa dla klasycznych ćwiczeń akcesoryjnych. Przysiad ten nie zbuduje wielkich mięśni ud ale wzmocni kolana, mięśnie czworogłowe i pośladkowe.

Zaciekawił Cie ten tekst? Zajrzyj na mojego bloga znajdziesz tam:

Koniecznie sprawdź również moje media społecznościowe:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w Warszawie. Treningi personalne prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu mieszczącym się przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na treningi zapraszam osoby z okolic:

  • Warszawa Bielany
  • Bemowo
  • Warszawa Żoliborz
  • Targówek
  • Łomianki

Twój trener personalny Michał