Podciąganie to jedno z fundamentalnych elementów treningu. Mówiąc podciąganie większość z nas ma na myśli drążek. Jednak w tym wpisie chciałbym przybliżyć mniej popularne ale również skuteczne podciąganie australijskie.

Podciąganie australijskie. Wprowadzenie

Podciąganie australijskie to ćwiczenie angażujące mięśnie pleców a dokładniej mięsień najszerszy, czworoboczny, równoległoboczny, mięśnie obłe oraz dwugłowy ramienia.

Nazwa pochodzi z języka angielskiego gdzie na Australię mówi się down under. Podciąganie australijskie jest dobrym sposobem do nauki podciągania na drążku choć podciąganie australijskie wykonujemy w pionie to angażujemy te same partie mięśniowe.

Czym drążek niżej tym będzie nam ciężej, aby jeszcze bardziej utrudnić sobie zadanie możemy nogi wyprostować, postawić na podwyższeniu lub ustawić na niestabilnym podłożu. Jak widzimy jest dużo wariantów tego ćwiczenia, postaram się je przedstawić.

Podciąganie australijskie. Technika wykonania

Najprostszą wersją tego ćwiczenia jest ta z ugiętymi nogami w kolanach.

Chwytamy drążek sztangę napinamy brzuch oraz pośladki. Bardzo ważną rzeczą jest ustawienie głowy która musi być przedłużeniem kręgosłupa. Łokcie i nadgarstki w jednej linii. Najważniejszym aspektem tej i jak i każdej innej wersji podciąganie jest praca łopatek. Podciągając się musimy zainicjować ruch ściągając łopatki. Ruch podciągania ma iść z pleców nie z bicepsów i przedramion. Podciągamy się do drążka, możemy dotknąć go lekko klatką piersiową.

Pozycja początkowa

Napięty brzuch i pośladki. Wykonujemy podciągnięcie robiąc wydech.

Podciąganie australijskie

Pozycja końcowa

Spokojnym i kontrolowanym ruchem schodzimy w dół utrzymując cały czas proste plecy (szyją w linii kręgosłupa) aż do wyprostu w łokciach. Stopy całe stabilnie wbite w podłoże. Następnie nabieramy powietrze i wykonujemy kolejne powtórzenie.

Podciąganie australijskie

Cały ruch wygląda następująco

Podciąganie australijskie z wyprostowanymi nogami

Kolejną wersją Australian pull ups jest ta z wyprostowanymi nogami. Osoby które opanowały wersje ze zgiętymi nogami i są wstanie wykonać kilkanaście powtórzeń w serii powinny przejść właśnie do wersji z wyprostowanymi nogami. Wersja ta będzie już troszkę trudniejsza.

Pozycja i ruch jest taki sam jak w poprzedniej wersji czyli chwytamy nasz drążek w tym przypadku sztangę nachwytem napinamy brzuch (wciągamy pępek do kręgosłupa i napinamy brzuch) oraz pośladki. Bardzo ważną rzeczą jest ustawienie głowy która musi być przedłużeniem kręgosłupa. Łokcie i nadgarstki w jednej linii. Najważniejszym aspektem tej i jak i każdej innej wersji podciąganie jest praca łopatek. Podciągając się musimy zainicjować ruch ściągając łopatki. Ruch podciągania ma iść z pleców nie z bicepsów i przedramion. Podciągamy się do drążka, możemy dotknąć go lekko klatką piersiową. Następnie spokojnym i kontrolowanym ruchem schodzimy w dół utrzymując cały czas proste plecy (szyją w linii kręgosłupa) aż do wyprostu w łokciach. Stopy całe stabilnie wbite w podłoże. Następnie nabieramy powietrze i wykonujemy kolejne powtórzenie.

Podciąganie australijskie na piłce bosu

Kolejną bardzo ciekawą wariacją Australian pull ups jest ta z użyciem piłki bosu. W sytuacji gdy opanowaliśmy już przedstawioną przed chwilą wersję z nogami wyprostowanymi możemy śmiało przejść do wersji z piłką bosu.

Czym bardziej nasze ciało z pionu przechodzi do poziomu tym jest nam ciężej a wersji z piłką bosu nasze stopy będą na niestabilnym podłożu. Dzięki tej piłce mocniej zaangażujemy mięśnie głębokie odpowiedzialne za stabilizację.

Pozycja początkowa

Pozycja i ruch jest taki sam jak w poprzednich wersjach ale zamiast stóp na podłodze to kładziemy je na piłce bosu. Na początku chwytamy nasz drążek w tym przypadku sztangę nachwytem napinamy brzuch (wciągamy pępek do kręgosłupa i napinamy brzuch) oraz pośladki. Bardzo ważną rzeczą jest ustawienie głowy która musi być przedłużeniem kręgosłupa. Łokcie i nadgarstki w jednej linii. Najważniejszym aspektem tej i jak i każdej innej wersji podciąganie jest praca łopatek. Podciągając się musimy zainicjować ruch ściągając łopatki. Ruch podciągania ma iść z pleców nie z bicepsów i przedramion. Podciągamy się do drążka, możemy dotknąć go lekko klatką piersiową. Następnie spokojnym i kontrolowanym ruchem schodzimy w dół utrzymując cały czas proste plecy (szyją w linii kręgosłupa) aż do wyprostu w łokciach. Stopy całe stabilnie wbite w piłkę bosu. Następnie nabieramy powietrze i wykonujemy kolejne powtórzenie.

Pozycja końcowa

Całość ruchu wygląda następująco

Podciąganie australijskie na boxie

Aby jeszcze bardziej utrudnić sobie podciąganie australijskie możemy skorzystać z boxa, na którym położymi nogi. Sprawi to, że ruch będzie cięższy ponieważ będziemy mieli jeszcze więcej ciężaru do uniesienia.

Podciaganie australijskie inne wersje

Jak widzimy Australian pull up ma wiele wersji. Możemy także zmodyfikować to ćwiczenie w następujący sposób:

  • dodając ciężar (talerz) poprzez położenie go na klatkę piersiową
  • ustawiając drążek niżej
  • Dodając ciężar w postaci kamizelki obciążeniowej

Podciąganie australijskie. Podsumowanie

Australian pull up to bardzo dobre ćwiczenie dla osób które mają problemy z klasycznym podciąganiem. Pomaga wzmocnić mięśnie grzbietu i przygotować do podciągania na drążku. Bardzo często korzystam z tego ćwiczenia podczas prowadzonych przeze mnie treningów personalnych. Ten typ podciągania sprawdzi się także u osób zaawansowanych które będą korzystać z bardziej skomplikowanych wersji jak ta z piłką bosu czy dodatkowym obciążeniem.

Jeśli zaciekawił Cie ten tekst koniecznie sprawdź mojego bloga znajdziesz tam

Koniecznie sprawdź również moje media społecznościowe:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Treningi personalne prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu mieszczącym się przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na zajęcia zapraszam osoby z okolic:

  • Warszawa Bielany
  • Żoliborz
  • Warszawa Bemowo
  • Targówek
  • Młociny
  • Łomianki

Twój trener personalny Michał