Każdy kto choć raz ćwiczył siłowo bądź też na zajęciach grupowych typu cross czy fitness spotkał się ze zjawiskiem zakwasów. Bolesne często utrudniające funkcjonowanie nawet kilka dni po treningu. Towarzyszą one zarówno osobom trenującym rekreacyjnie jak i zawodowcom. Czym tak naprawdę są zakwasy? Jakie są najlepsze sposoby na zakwasy?

Najlepsze sposoby na zakwasy. Czym są zakwasy

Zakwasy inaczej mówiąc zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Wystepuje się najczęściej po około 24 godzinach po zakończonym wysiłku i ustępuje po 2–3 dniach. Ból powodują mikrourazy włókien trenowanych mięśni oraz niegroźne stany zapalne, które z kolei mają za zadanie usunięcie uszkodzonych tkanek. Dzięki usunięciu uszkodzonych tkanek nasze mięśnie mają możliwość rozrostu. Występowanie zakwasów ma pozytywny wpływ na nasze mięśnie ponieważ:

 • Wspomagają regeneracje
 • Zwiększają ukrwienie mięśni
 • Pobudzają mięśnie do rozrostu

Najlepsze sposoby na zakwasy. Jak uniknąć zakwasów

Zanim dowiemy się jakie są najlepsze sposoby na zakwasy warto zapoznać się kilkoma poradami jak uniknąć zakwasów.

 • Rozgrzewka – nigdy nie zaczynamy treningu bez dokładnej rozgrzewki. Mięśnie muszą być odpowiednio rozgrzane przed treningiem. Bieżnia, rower, bieg w miejscu- sposobów na rozgrzewka jest wiele. Więcej o rozgrzewce można przeczytać w artykule czy rozgrzewka jest ważna.
 • Nie przesadzamy z ciężarami- każdy trening dokładnie planujemy i stopniowo zwiększamy objętość oraz intensywność treningów. To bardzo ważne w kwestii zakwasów oraz kontuzji. Jak mądrze zwiększać ciężar można przeczytać tutaj.
 • Nie zapominamy o rozciąganiu– najlepiej po treningu bądź w dni wolne od wysiłku fizycznego. Rozciąganie niesie za sobą wiele zalet o których można przeczytać w artykule kiedy się rozciągać
Najlepsze sposoby na zakwasy

Najlepsze sposoby na zakwasy

Wiemy już czym są zakwasy, jak ich uniknąć, pora poznać najlepsze sposoby na zakwasy.

Sauna poprawia krążenie oraz poprawia utlenienie organizmu. Wysoka temperatura panująca w saunie zmniejszy ból po treningu oraz rozluźnia naciągnięte i zmęczone mięśnie. Pamiętać tylko musimy by korzystać z sauny w dni nietreningowe.

Dobrym sposobem na zakwasy jest inna aktywność fizyczna na przykład basen. Dzieje się tak ponieważ podczas pływania mięśnie przyzwyczają się do obciążenia. Basen a dokładniej woda rozluźnia spięte mięśnie oraz pomaga w regeneracji.

Najlepsze sposoby na zakwasy? Masaż. Wykonany samodzielnie bądź też przez profesjonaliste. Ważne aby był intensywny i mocny. Dobry masaż zwiększy przepływ krwi.

Sprawdź co to jest rolowanie i jakie są jego zalety

Prysznic. Gorąca kąpiel przyniesie ulgę, ale warto również naprzemiennie polewać obolałe miejsca ciepłą i zimną wodą. Tego typu masaż poprawi krążenie (dzięki czemu krew będzie krążyć szybciej co przekłada się na lepszą regenerację). Taki prysznic rozluźni także obolałe i zmęczone mięśnie.

Spodobał Ci się artykuł najlepsze sposoby na zakwasy? Sprawdź koniecznie mojego bloga znajdziesz tam:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Treningi personalne prowadzę w okolicach:

 • Warszawa Bemowo
 • Łomianki
 • Młociny
 • Warszawa Żoliborz
 • Targówek

Twój trener personalny Michał