Podczas pracy jako trener personalny nie raz tłumacze podopiecznym, że rozciąganie to bardzo ważny element treningu. Najczęściej spotykam się z pytaniem „kiedy się rozciągać?” Ćwiczenia rozciągające niosą za sobą wiele zalet. Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie

Rozciąganie. Kiedy się rozciągać? Czym jest rozciąganie objaśnia trener personalny

Podczas treningu mięsień kurczy się i napręża. Poddany długotrwałemu wysiłkowi staje się krótszy oraz sztywniejszy, zaczyna przeszkadzać sąsiednim mięśniom oraz upośledza cały aparat ruchu.
Spięty mięsień to nieprawidłowy rozkład sił w ciele, słaby przepływ krwi, prowadzi do kontuzji, a także w dłuższej perspektywie do wad postawy.
Nieodzownym elementem moich treningów personalnych z podopiecznymi są ćwiczenia rozciągające, które:

  • zmniejszają ryzyko urazów
  • poprawiają koordynacje całego ciała
  • wpływają pozytywnie na postawę
  • poprawiają przepływ krwi

Rozciąganie. Kiedy się rozciągać? Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia rozciągające?

Dzięki mojemu doświadczeniu w pracy jako trener personalny mogę jasno stwierdzić, że ćwiczenia rozciągające są dla każdego.
Lata, które spędziłem prowadząc treningi personalne niezależnie czy to z mężczyznami czy z kobietami pokazały mi, iż nie ma różnicy czy ktoś dopiero zaczyna przygodę z siłownią czy już trenuje kilka lat- tak samo potrzebuje strechingu. Są osoby które mogą potrzebować ich bardziej a do nich należą osoby:

  • prowadzące siedzący tryb życia
  • uskarżające się na ból mięśni i stawów
  • chcące poprawić postawę ciała
  • zawodnicy trenujący sporty siłowe dążący do poprawienia wyników
kiedy się rozciągać?

A więc kiedy się rozciągać?

Przeprowadzając treningi personalne najczęściej z podopiecznymi wykonuje ćwiczenia rozciągające po rolowaniu a przed aktywną rozgrzewką.

Po pracy nad gęstością mięśni (rolowaniem) można przejść do ich wydłużenia (rozciąganie). Wielu ekspertów sądzi by wykonywać ćwiczenia rozciągające bez rozgrzewki na zimno. Jest to spowodowane faktem iż według nich rozgrzany mięsień rozciąga się i wraca do swojej poprzedniej długości, zimny zaś mięsień pod wpływem rozciągania jest bardziej podatny na deformacje i jest większe prawdopodobieństwo jego wydłużenia.
Lekkie ćwiczenia rozciągające mogą być tez elementem rozgrzewki przed wysiłkiem. Jeśli zaś jesteśmy w fazie roztrenowania bez przeszkód możemy rozciągać się w domu.

Rozciągając się pamiętajmy by rozciągać się precyzyjnie, ćwiczenia rozciągające powinny być niewygodne ale w żadnym wypadku nie powinny być bolesne. Starajmy się rozciągać coraz dłużej, stosujmy różne techniki rozciągania. Pamiętajmy by rozciągać całe ciało, nie zapominajmy o przywodzicielach, mieśniach ud, rotatorach stawu biodrowego.

Rozciąganie. Kiedy się rozciągać? Podsumowuje trener personalny

Jak już widzimy ćwiczenia rozciągające możemy przeprowadzać zarówno w domu jak i na siłowni, niezależnie od poziomu zaawansowania. Dobrze wykonywanie niosą za sobą wiele zalet. Pamiętać też trzeba, że rozciąganie tak inne formy treningu nie może być wykonywane za często i zbyt intensywnie. Idealnym dopełnieniem rozciągania jest rolowanie mięśni. Czym jest rolowanie i jak je wykonywać można przeczytać w moim wpisie rolowanie co to jest i jakie są jego zalety.
A jak wygląda poprawna technika ćwiczeń rozciągających? Tego dowiecie się z kolejnych wpisów na blogu oraz podczas wspólnych treningów personalnych. Na moim blogu można także znaleźć wiele tekstów z tematyki treningowej i żywieniowej jak na przykład

Jeśli to właśnie ze mną chcesz zmieniać swoją sylwetkę i nawyki żywieniowe zapraszam do kontaktu.

Przypominam, że treningi personalne odbywają się w studiu treningu personalnego Centrum treningu przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na zajęcia zapraszam osoby z okolic

  • Warszawa Żoliborz
  • Chomiczówka
  • Łomianki
  • Młociny

Twój trener personalny Michał!