Ostatnio dostaje wiele pytań od osób czytających mojego bloga na temat gainera. Jakiego kupić, czy w ogóle warto dlatego postanowiłem na wszystkie pytania na ten temat odpowiedzieć artykułem „gainer – czy warto go brać

Gainer – czy warto go brać? Czym jest gainer?

Ale za nim dowiemy się czy warto brać gainera dowiedzmy się czym on jest.
Gainer to suplement diety przeznaczony dla osób aktywnych fizycznie w szczególności dla osób ćwiczących siłowo chcących wybudować masę mięśniowa. Gainer to odżywka węglowodanowo-białkowa z uwzględnieniem węglowodanów prostych, jak i złożonych. Wzbogacona często o aminokwasy BCAA, glutamine. Często w jej składzie znajdują się też tłuszcze. Innymi słowy gainer to wysoko kaloryczna odżywka lekko strawna odbudowująca glikogen mięśniowy skierowana dla osób chcących wybudować tkankę mięśniowa. Odróżniamy kilka typów gainera w zależności od posiadanej ilości białka:

 • Zawartość 10% białka
  Są to suplementy dedykowane osobom posiadającym problem z wybudowaniem masy mięśniowej – ektomorfikom. W swoim zdecydowanej większości (ok 90%) posiadają węglowodany.
 • Zawartość 20% białka
  Najczęściej spotykany na rynku. Stosowany przede wszystkim po treningu.
 • Zawartość 30% białka
  Gainer tego typu bardzo dobrze nadaje się jako zamiennik posiłku
 • Zawartość 50% białka
  Gainer tego typu inaczej zwany bulkiem dedykowany jest osobom z większym zapotrzebowaniem na białko.

Czy warto brać gainera? – Jak brać gainera?

Gainer to odżywka specjalnego przeznaczenia dla osób aktywnych fizycznie dlatego najlepiej jest korzystać z gainera po treningu. Czas po treningu jest bardzo dobrą okazją by wykorzystać lekko strawną odżywkę (Gainera), która w składzie posiada większą bądź mniejszą ilość węglowodanów prostych. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie gainera na śniadanie kiedy nie mamy czasu lub możliwości skomponowania posiłku. Osoby posiadające skrajne problemy z wybudowaniem masy mięśniowej mogą przygotować porcje gainera i spożyć ję między posiłkami. Gainera najlepiej w ilości 100 gr mieszamy z wodą (bądź kiedy nie ma przeciwwskazań z mlekiem). Ilości w jakich powinniśmy używać gainera są uzależnione od braków w diecie.

Czy warto brac gainera? – Jaki gainer wybrać?

Rynek suplementów diety ma bardzo bogatą ofertę nie inaczej jest z gainerami. Dla przykładu cena jednego produktu to koszt 250 zł z 3 kilogramy zaś inny gainer to koszt 220 zł za 7 kilogramów. Czym się różnią te gainery? Składem! Kiedy zadasz sobie pytanie: Jaki gainer wybrać? Zwróć uwagę na:

 • Źródło białka Jaki gainer wybrać? Gainer z białkiem zwierzęcym!
  Należy zwrócić uwagę jakie źródło ma białko będące w składzie gainera. Lepszym rozwiązaniem będą źródła białka zwierzęcego. Jak na przykład jaja niż źródła białka roślinnego.
 • Źródła węglowodanów – Jaki gainer wybrać? Skrobia kukurydziana i pszeniczna!
  Należy zwrócić uwagę jakiego pochodzenia węglowodany znajdują się w składzie gainera. Najlepszym rozwiązaniem będą produkty na bazie skrobi kukurydzianej i pszenicznej. Posiadają one niski indeks glikemiczny.

Kreatyna – jeden z najlepszych suplementów na masę mięśniową oraz siłę. Kiedy i jak ją brać – sprawdź.

 • Posiadanie aminokwasówJaki gainer wybrać? Postaw na BCAA!
  Należy sprawdzić czy gainer posiada w swoim składzie aminokwasy takie jak np BCAA – leucyne, izoleucyne, waline. Aminokwasy tez wspomagają procesy regeneracyjne i anaboliczne.
 • Inne substancje wspomagająceJaki gainer wybrać? Witaminy i minerały!
  Gainer dobrej jakości posiada w swoim składzie także inne substancje wspomagające takie jak witaminy, minerały, kreatyne, arginine.

Gainer – czy warto go brać? Podsumowanie

Gainer to wysokokaloryczny suplement dla osób aktywnych fizycznie chcących zwiększyć masę mięśniową. Jeśli należymy do grupy osób, którym opornie idzie zdobywanie dodatkowych kilogramów gainer może być dobrym rozwiązaniem. Podobnie w przypadku gdy w naszej codziennej diecie mamy niedobór kalorii i nie jesteśmy uzupełnić tego braku pożywieniem. Pamiętać musimy co bardzo często powtarzam podopiecznym podczas treningów personalnych, że podstawą zdobywania masy mięśniowej powinno być żywienie. Jeśli nasza dieta jest indywidualnie i dobrze rozpisana oraz wszystkie zapotrzebowanie potrafimy zaspokoić z pożywienia bądź jesteśmy w grupie osób które z łatwością zdobywają masę mięśniową, i odzywka węglowodanowo – białkowa będzie zbędny. Ważną kwestią jest również cena, która nie zawsze odzwierciedla jakość produktu. Przed wyborem odpowiedniego gainera warto poradzić się osoby bardziej doświadczonej bądź trenera personalnego czyli mnie! 😉 Jeśli nie wiesz jaki gainer wybrać – napisz do mnie!

Ja polecam te gainery:

Gainer – Optimum Nutrition Serious Mass – 5455g

Gainer – Gold Standard Gainer 1620g

Gainer – Iron Mass

Jeśli potrzebujesz oceny swojego żywienia bądź rozpisanego jadłospisu również czekam na Twój kontakt!

Jeśli zaciekawił Cię ten tekst? Zapraszam na mojego bloga, badź facebooka znajdziesz tam:

Przypominam, że treningi personalne prowadzę w mieście stołecznym Warszawa, a dokładniej w studiu treningu personalnego Centrum treningu. Na zajęcia zapraszam osoby z okolic:

 • Warszawa Bielany
 • Łomianki
 • Warszawa Targówek
 • Młociny
 • Warszawa Żoliborz
 • Chomiczówka

Twój trener personalny Michał.