Pracując jako trener personalny bardzo często dostaje pytania o nordic walking. Czy można liczyć je jako cardio? Czy można nordic walking uznać jako aktywność fizyczną? Postanowiłem odpowiedzieć na to pytanie w artykule nordic walking jako forma cardio?

Nordic walking – forma cardio? Historia nordic walking

Zanim odpowiemy sobie na pytanie czy nordic walking to forma cardio warto dowiedzieć się czym jest tak na prawdę nordic walking.
Nordic walking to forma aktywności ruchowej polegająca na marszu za pomocą kijków służących do narciarstwa biegowego.
Nordic walking zostało wymyślone przez specjalistów ze świata sportu i medycyny w 1997 roku choć pierwsze próby promowania nordic walking podejmowano już pod koniec lat 80tych w Finlandii. Zainteresowanie było niewielkie aż do lat 90tych kiedy to w Stanach Zjednoczonych pojawił się Power Walk w którym wykorzystano kijki do zwiększenie efektywności tej formy marszu. Przeprowadzono wiele badań na temat skuteczności chodu i marszu z kijkami. Wyniki były jednoznaczne – Fińskie nordic walking dzięki stosowaniu techniki rozluźnienia uchwytu kijka, stosowanej także w narciarstwie biegowym działa bardziej pozytywnie, nadaje rytm marszu, wydłuża i przyśpiesza krok. Wynikami tych badań zainteresował się świat sportu i tak w 1997 roku EXEL postawiła na stałe wprowadzić nordic walking do popularnych aktywności fizycznych.

Nordic walking – forma cardio? Zalety nordic walking oczami trenera personalnego

Wśród zalet nordic walking możemy wymienić między innymi:

  • wzmacnia układ sercowo – naczyniowy
  • obniża ciśnienie
  • uruchamia górny odciek kręgosłupa
  • rozluźnia napięcia szyjno – barkowe
  • odciąża stawy
  • jest łatwy do nauczenia
  • spala ok 400 kcal na godzinę gdy zwykły chodzenie to ok 280 kcal

Nordic walking – forma cardio? Dla kogo jest nordic walking?

Z nordic walking mogą korzystać wszyscy niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania sportowego a w szczególności które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej, osoby w podeszłym wieku szukające bezpiecznej aktywności fizycznej, pacjenci kardiologiczni, osoby chcące wzmocnić ciało, pacjenci z zaburzeniami równowagi, osoby szukające urozmaicenia treningowego.

Nordic walking - forma cardio?

Nordic walkig – forma cardio? Czym jest cardio?

Trening aerobowy (tlenowy) to nic inne jak wysiłek fizyczny podczas którego energia do pracy mięśni pochodzi z przemian zużywających tlen. Trening ten musi odbywać się w odpowiednim zakresie pracy serca (tętnie). Zakres tętna musi oscylować pomiędzy od ok 50% do 70% maksymalnego. Trening cardio nie powinien być krótszy niż 25 minut i dłuższy niż 60 minut, tylko taki przedział czasowy gwarantuje nam spalenie tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak ponieważ przez pierwsze kilkanaście minut treningu aerobowego nasz organizm pobiera energie z glikogenu mięśniowego, glukozy zaś później „przechodzi” na korzystanie z energii kwasów tłuszczowych oraz aminokwasów.
Innymi słowy jest to nie przerwany wysiłek o niskiej bądź średniej intensywności trwającej minimum 25 minut.
Trening cardio niesie za sobą wiele zalet:

  • pozytywnie wpływa na sylwetkę
  • poprawia przepływ tlenu
  • pozytywnie działa na układ krążenia
  • optymalizuje wytrzymałość organizm

Więcej o cardio można przeczytaj w moim artykule – jak robić cardio.

Nordic walking – forma cardio? Podsumowanie trenera personalnego

Bez problemu nordic walking możemy uznać jako formę cardio. Jest to bardzo dobre urozmaicenie treningów jak bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznego cardio. Bardzo dużą zaletą nordic walking jest fakt, że sprzęt czyli kijki jest bardzo tani kosztuje nawet 30 zł.
Nordic walking polecam każdemu ze swoich podopiecznych a w szczególności seniorom gdyż jest to bardzo bezpieczna forma aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Zainteresował Cię artykuł nordic walking – forma cardio? Zapraszam na mojego bloga znajdziesz tam:

Zainteresował Cię ten tekst? Koniecznie sprawdź moje media społecznościowe:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa a treningi personalne w cenie 120 zł (cena obejmuje koszt wejścia do klubu) prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu. Na treningi personalne zapraszam mieszkańców okolic:

  • Warszawa Bielany
  • Łomianki
  • Warszawa Żoliborz
  • Młociny
  • Chomiczówka

Twój trener personalny Michał