Odchudzanie to najczęstszy powód zgłaszania się do mnie osób zainteresowanych podjęciem współpracy. Otyłość to choroba przewlekła na którą nie ma jednego idealnego leku. Odchudzanie to proces złożony na który składa się wiele czynników. Ale co zrobić gdy chcemy zacząć z nią walczyć? Od czego zacząć nasze odchudzanie?

Od czego zacząć odchudzanie. Skorzystaj z trenera personalnego

Aby rzetelnie, zdrowo i profesjonalnie przejść proces odchudzania najlepiej jest skorzystać z usług trenera personalnego.
Moi podopieczni są pod stała opieką żywieniową jak i treningową. Żywienie dobieram do każdego podopiecznego indywidualnie biorąc pod uwagę ich trening, uczulenia, stan zdrowia.Bardzo często przed podjęciem współpracy kieruje na badania by poznać dokładnie stan zdrowia danego człowieka. Osoby będące pod moją opieką nie zaprzątają sobie głowy obliczaniem kalorii, mikro i makro składników. Za wszystko odpowiadam we własnym zakresie a podopieczni dostają indywidualnie dobrany plan żywieniowy w który wchodzą stopniowo nie z dnia na dzień. Podczas wspólnych treningów personalnych motywuje i kontroluje postępy.
Przypominam, że treningi personalne prowadzę w Warszawie a dokładniej w takich dzielnicach jak Bielany, Bemowo, Targówek, Żoliborz i podwarszawskie Łomianki.
Prowadzę żywieniowo osoby także online szczegóły można znaleźć w zakładce żywienie.

Od czego zacząć odchudzanie. Zrób badania.

Jeśli zaś nie jesteśmy zainteresowani współpracą z trenerem personalnym bądź dietetykiem? Zawsze możemy sami wziąć się do roboty i zmienić swoją sylwetkę.
Proces odchudzania powinniśmy zacząć od wykonania kilku badań ponieważ nadwaga często wynik pewnych zaburzeń. Jakie badania powinniśmy wykonać?

Kontrola stanu tarczycy

 • TSH – hormon tyreoptropowy (obniżone stężenie może być objawem pierwotnej niedoczynności tarczycy, wtórnej, lub może być wynikiem stosowania leków)
 • FT3 – stężenie wolnej trijodotyroniny (zbyt wysokie stężenie może być spowodowane nadczynnością a zbyt niskie niedoczynnością tarczycy)
 • FT4 – stężenie wolnej tyroksyny (stężenie poniżej normy spowodowane jest niedoczynnością a powyżej nadczynnością tarczycy)
 • Anty – TPO (najczęściej występuje w diagnostyce Hashimoto)

Cukrzyca typu 2 to choroba która dotyka co raz więcej osób. Aby ocenić stan gospodarki insulinowo – glukozowej należy wykonać glikemię na czczo. Badanie to pozwoli stwierdzić lub wykluczyć cukrzycę.
Normy to 70–99 mg/dl (3,9–5,5 mmol/l). Cukrzycę stwierdzają wyniki ≥126 mg/dl (7,0 mmol/l)

Jest to bardzo ważne badanie ponieważ osoby ze stwierdzoną cukrzycą musza spożywać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym oraz muszą zachować prawidłowy stężenie lipidów we krwi.

Kolejnymi badaniami które warto wykonać jest morfologia krwi. Badania te mówią nam o ogólnym stanie zdrowia. Do tych badań zaliczamy:

 • Hemoglobina
  Zmniejszone stężenie może być efektem niedokrwistości
 • Leukocyty
  Zbyt duże ich liczba może świadczyć o infekcji organizmu
 • Erytrocyty

Warto także zbadać profil lipidowy czyli stężenie cholesterolu całkowitego , cholesterolu HDL, choresterolu LDL oraz trójglicerydów. O to normy dla danych frakcji:

 • cholesterol całkowity poniżej 200 mg/dl 5,2 mmol/l)
 • cholesterol HDL dla mężczyzn: ponad 40 mg/dl (1 mmol/l)
  cholesterol HDL dla kobiet: ponad 45 mg/dl (1,2 mmol/l)
 • cholesterol LDL: do 55 mg/dl (1,8 mmol/l)

Badaniami które warto wykonać to również testy na alergie pokarmową które mają fundamentalny wpływ na żywienie podczas odchudzania.

Sprawdź jak trenować z chorobą Hashimoto

Od czego zacząć odchudzanie. Oblicz zapotrzebowanie kaloryczne

Aby zdrowo przeprowadzić proces odchudzania musimy być na tak zwanym ujemnym bilansie kalorycznym Oznacza to, że musimy jeść mniej niż potrzebuje ale tylko o około 300 kcal. Tu z pomocą mogą nam przyjść aplikacje mobilne bądź możemy sami obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Pomoże nam w tym wzór Harrisa Benedicta:

 • dla kobiet 655,1 + (9,567M) + (1,85W) – (4,68L)
 • dla mężczyzn 66,47 + 13,7M + 5,0W – 6,76L

M – masa ciała
W – wzrost
L – wiek

Swoje dane podstawiamy do wzoru. Uzyskany wynik mnożymy przez wskaźnik aktywności fizycznej:

1,0 – leżący lub siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej

1,2 – praca siedząca, aktywność fizyczna na niskim poziomie

1,4 – praca nie fizyczna, trening 2 razy w tygodniu

1,6 – lekka praca fizyczna, trening 3-4 razy w tygodniu

1,8 – praca fizyczna, trening 5 razy w tygodniu

2,0 – ciężka praca fizyczna, codzienny trening

Uzyskany wynik będzie naszym podstawowym zapotrzebowaniem energetycznym, do tego wyniku albo dodajemy (nawet 400 kcal) jeśli chcemy przybrać na masie, albo odejmujemy (nawet 450 kcal) jeśli chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej. Nie dodając żadnych kalorii nasza waga nie ulegnie zmianie.

Więcej o obliczaniu zapotrzebowania kalorycznego jak i pomocnych aplikacjach znajdziesz w moim artykule kalkulator zapotrzebowania kalorycznego.

Nie potrafisz obliczyć swojego zapotrzebowania kalorycznego? Skontaktuj się ze mną!

Od czego zacząć odchudzanie. Zacznij trenować

Trening to bardzo ważna kwestia w temacie odchudzania. Dobrze dobrany plan treningowy pozwoli

 • przyśpieszyć proces odchudzania
 • ujędrni ciało
 • wmocni pewność siebie
 • poprawi samodyscyplinę

Jak trenować podczas odchudzania? Trening muś być intensywny ale dobrany pod nasz poziom zaawansowania oraz typ budowy. Moi podopieczny w intensywność treningową wchodzą powoli stopniowo. Można także trenować w domu, bardzo ciekawym i uniwersalnym treningiem jest plan treningowy w domowych warunkach dla kobiet mojego autorstwa. Idealnie byłoby dodać także trening cardio, a dla zaawansowanych interwały. Na czym polega trening cardio? Zapraszam do mojego artykułu jak robić cardio. Bardzo ciekawą formą cardio może być nordic walking.

Od czego zacząć odchudzanie. Podsumowanie

Odchudzanie to złożony i ciężki proces. Możemy zgłosić się do trenera personalnego który weźmie nas pod swoją opiekę i sam przygotuje plan treningowy oraz żywienie. Możemy także sami się tym zająć. Pamiętać musimy, że wszystkie wzory należy traktować ogólnie – ilość kalorii czy mikro i makro składników to kwestie indywidualnie. To co działa na bliską Ci osobę nie oznacza, że zadziała na Ciebie.

Zainteresował Cię artykuł odchudzanie od czego zacząć? Koniecznie sprawdź mojego bloga oraz facebooka znajdziesz tam:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa, zaś treningi personalne w cenie 120 zł odbywają sie w studiu treningu personalnego Centrum treningu. Na zajęcia zapraszam osoby z okolic:

Twój trener personalny Michał.