Pracując jako trener personalny w Warszawie (a dokładniej w dzielnicach Bielany, Żoliborz, Bemowo i podwarszawskie Łomianki) nie raz spotykam się z pytaniem czy astma przeszkadza nam w treningach na siłowni, czy z astmą można ćwiczyć? . Tak się składa, że sam mam astmę więc dziś ze swojego i moich podopiecznych doświadczenia odpowiem na pytanie czy z astmą można ćwiczyć.

Astma. Czy z astmą można ćwiczyć? Czym jest astma oskrzelowa tłumaczy trener personalny

Na początku warto jest zapoznać się z tym czym jest tak na prawdę astma oskrzelowa.
Jest to przewlekła nieuleczalna choroba układu oddechowego, której charakterystycznym objawem są napadu kaszlu, duszności, świszczący oddech, powoduje między innymi słabszy przepływ powietrza przez oskrzela W Polsce choruje na nią około trzech milionów osób. Astmę powodują infekcję bakteryjne, stres czy też infekcje wirusowe.

Astma oskrzelowa najczęściej ma dwa podłoża – genetyczne ( pacjent taki najczęściej odziedziczył te chorobę), środowiskowe (najczęściej występuje poprzez kontakt z alergenem jakim jak kurz, roztocza, pyłki)

Znakomita większość osób chorych dzięki odpowiedniemu leczeniu może normalnie funkcjonować. Wyjątek stanowią osoby chore na astmę ciężką jak i steroidoodporną (której często towarzyszy tachykardia) w tych przypadkach trzeba poddać się specjalistycznemu nowoczesnemu leczeniu.

Astma a siłownia. Czy z astmą można ćwiczyć

Astma a siłownia. Czy z astmą można ćwiczyć?

Jest takie powiedzenie które zna każdy z nas „sport to zdrowie” to samo tyczy się astmatyków. Wiele osób borykających się z tym schorzeniem boi się ćwiczeń co jest wielkim błędem. Jak dobrze wiemy sport wzmacnia organizm, układ odpornościowy co w przypadku astmy jest bardzo ważne. Sport w tym siłownia jest jak najdłużej wskazana dla osób chorujących na astmę oskrzelową, trzeba tylko trzymać się kilku zasad.

Ważną kwestią jest rozgrzewka. Musimy rozgrzewać się stopniowo, powoli zwiększać jej intensywność. Jako astmatyk radzę by rozgrzewka trwała nie co dłużej niż u innych osób. Więcej o rozgrzewce można przeczytać tutaj.

Kolejnym ważnym elementem jestem sam trening. Wracając do treningów po przerwie, roztrenowaniu czy też zaczynając swoją przygodę z siłownią musimy powoli zwiększać intensywność treningów. Pierwsze treningi muszą być spokojne na niskiej bądź średniej intensywności by przyzwyczaić organizm do wysiłku. Sam jako astmatyk wiem, że ten pierwszy okres jest bardzo ważny.

Leki. Bardzo ważna rzecz u astmatyka. Osoby chore na astmę biorą leki wziewne, turbohalery (osobiście używam symbicort) Ważne jest by mieć je ze sobą na treningu. Z mojego doświadczenia wiem, że chociażby na początku przygody z siłownią mogą być potrzebne.

Trenuj z osobą towarzyszącą bądź trenerem personalnym. Zawsze lepiej wybierać się na siłownie z osobą towarzyszącą bądź korzystać z usług trenera personalnego. W razie problemów pomoże, osoba towarzyszącą to także dawka motywacji zaś trener personalny wprowadzi w świat siłowni, zdrowego odżywiania.

Konsultacja z lekarzem. Ważne by przed rozpoczęciem przygody z siłownią skonsultować się ze swoim lekarzem. Astma to choroba układu oddechowego więc zawsze lepiej poradzić się i spytać o zgodę lekarza, który może także przepisać leki poprawiające pracę oskrzeli podczas wysiłku.

Siłownia a astma. Czy z astmą można ćwiczyć? Podsumowanie

Mój przypadek jak i moich podopiecznych borykających się z astmą oskrzelową pokazują, że da się ćwiczyć wręcz jest to wskazane. Przykładem są norweskie biegaczki, które z astmą potrafią wygrywać nie jedne zawody 😉 Astmatycy nie mogą unikać sportu, wysiłek fizyczny, siłownia pomaga nam walczyć z tym schorzeniem. Czy z astmą można ćwiczyć? Można a nawet trzeba, ważne by przed rozpoczęciem treningów skonsultować się z lekarzem i trzymać się zasad które wymieniłem.

Zainteresował Cię ten artykuł? Koniecznie wejdź na mojego bloga lub Instagrama znajdziesz tam:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w Warszawie, treningi personalne w cenie 120 zł prowadzę w okolicach:

  • Łomianki
  • Warszawa Bemowo
  • Chomiczówka
  • Warszawa Żoliborz
  • Młociny

Twój trener personalny Michał