Czym tak naprawdę jest nietolerancja laktozy i jakie ma objawy? Pracując jako trener personalny bardzo często spotykam się z osobami które po zjedzeniu lodów bądź po wypiciu mleka mają problemy z jelitami. Jeśli masz podobne objawy to jest duże prawdopodobieństwo, iż Twój organizm nie toleruje laktozy. Pora przyjrzeć się jej bliżej.

Nietolerancja laktozy. Najczęstsze Objawy. Czym jest

Nietolerancja laktozy jest dość powszechną dolegliwością i jest to niezdolność organizmu do rozkładania naturalnego cukru -laktozy. Ten cukier możemy znaleźć przede wszystkich w produktach mlecznych. Nietolerancja laktozy sprawia, iż jelito cienkie nie wytwarza (bądź wytwarza za male ilości) enzymu laktazy, który rozkłada laktozę, a to powoduje nieprzyjmene skutki żołądkowo-jelitowe.

Nietolerancja laktozy. Najczęstsze objawy

Najczęściej objawy nietolerancji laktozy pojawiają po około 30 do 120 minut po zjedzeniu nabiału. Kończą się gdy pokarm zostanie wydalony z organizmu. Objawy mogą nasilać się jeśli zjedliśmy dużą ilość nabiału bądź w sytuacji gdy nasz organizm wytwarza bardzo małe ilości laktozy. Objawy nietolerancji laktozy nie zagrażają naszemu życiu i zdrowy lecz są bardzo niekomfortowe.

Do najczęstszych objawów należą:

  • wzdęcia 
  • nudności 
  • biegunka 
  • ból
  • gazy 
  • Kolki

Nietolerancja laktozy. Najczęstsze objawy. Rozpoznanie

Żeby stwierdzić nietolerancje laktozy należy przeprowadzić kilka badań:

  • Analiza pH stolca. Niestrawiona laktozy powoduje zakwaszenie kału. Jeśli stolec jest kwaśny oznacza to nietolerancje pokarmową.
  • Wodorowy test oddechowy. Pacjentowi podawana jest na czczo dawka laktozy. Następnie mierzone jest stężenie wodoru w wydychanym powietrzu. Przekroczenie stężenia wodoru w wydychanym powietrzu może bardzo trafnie sugerować o nietolerancji laktozy. Dzieje się tak ponieważ laktoza ulega fermentacji w jelicie grubym przez co wydzielają się znaczne ilości wodoru.
  • Test doustnego podawania laktozy. Pacjentowi podaje się na czczo laktozę a następnie bada stężenie cukru we krwi.
  • Endoskopia. Badanie polega na pobraniu wycinka jelita cienkiego. Następnie sprawdza się w nim poziom laktozy.
  • Badanie krwi
Nietolerancja laktozy. Objawy

Nietolerancja laktozy. Najczęsciej występujące objawy. Jak z nią funkcjonować

Jak już wcześniej wspomniałem nietolerancja laktozy nie zagraża naszemu życiu i zdrowiu lecz jej objawy są bardzo stresujące. Oto kilka patentów jak żyć i funkcjonować z nietolerancją laktozy.

Przede wszystkim starajmy się jeść mniejsze porcje nabiału. Być może nasza nietolerancja pozwoli nam zjeść trochę nabiału bez konsekwencji.

Korzystajmy z enzymów laktazy przed posiłkiem z nabiałem. Dobry rozwiązaniem jest także stosowanie probiotyków które mogą zmniejszyć objawy nietolerancji laktozy. Idealne nadadzą się ich naturalne źródła na przykład kiszonki bądź kombucha. Warto także zapoznać sie z produktami bez laktozy dostępnymi w sklepach na przykład z mlekiem czy odżywką białkową.

Nietolerancja laktozy. Najczęsciej występujące objawy Podsumowanie trenera personalnego

Nietolerancja laktozy nie jest stanem zagrażającym życiu i zdrowiu lecz jej objawy są bardzo uciążliwe. Bardzo duzo dużo osób lubi sery iinne przetwory mleczne. Tu z pomocą mogą nam przyjść produkty wolne od laktozy.
Nietolerancja laktozy to bardzo powszechnie schorzenie. W Polsce dotyka nawet 25% osób dorosłych. Najwięcej osób z nietolerancją laktozy można spotkać w Azji. W niektórych grupach etnicznych nawet 95% osób dorosłych.

Zainteresował Cię tekst nietolerancjalaktozy objawy? Sprawdź mojego bloga, znajdziesz tam:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście WarszawaTreningi personalne prowadzę w okolicach:

Twój trener personalny Michał