Bardzo często podczas prowadzonych treningów personalnych zdarza mi się słyszeć narzekanie podopiecznego, że jest niewyspany. Jesteśmy tylko ludźmi i każdemu zdarzy się czasem dłużej posiedzieć w nocy przed telewizorem czy konsolą. Jeśli taka sytuacja ma miejsce staram by trening był odrobinę lżejszy od poprzedniego. Dlaczego? Postaram się to wytłumaczyć w poniższym tekście rola snu w treningu.

Rola snu w treningu. Fazy snu

Zanim dowiemy się co ma wspólnego sen z treningiem warto będzie zapoznać się czym jest sen i jakie ma fazy. Otóż w czasie snu mózg przez kilka cykli trwających około 100 minut. Każdy cykl skład się z faz. Sen zaś dzielimy na dwa typy:

  • REM (Rapid Eye Movement)
  • Non REM (wolnofalowy)

Sen składa się z czterech faz snu non REM i jednego REM. Zdecydowana większość społeczeństwa odczuwa 5 cykli na dobę. Badania wykazały, że brak snu REM oraz trzeciej i czwartej fazy może nieść za sobą negatywne skutki. Powód jest prosty- to podczas tych etapów organizm regeneruje się i odpoczywa ponieważ mmjej pracuje mózg. Sen REM odpowiada między innymi za pamięć.

Sen zaczyna się od fazy non-rem. W tej fazie organizm przygotowuje się do snu. Ta faza jest najkrótsza bo trwa maksymalnie 5% całego spania. Podczas tej fazy gałki oczne powoli się poruszają. Po niej wchodzimy w drugą znacznie dłuższą (około 40% snu) fazę non-rem. Trzeci etap to już głęboki sen, wolniejsza akcja serca, mniejsze ciśnienie i temperatura. Czwarty etap to tak zwany sen delta, najgłębsza faza snu podczas której regeneruje się mózg, gałki oczne nie poruszają się. Po tej fazie następuje faza REM.

Rola snu w treningu. Zalety snu

Podczas snu dochodzi do wielu procesów sprzyjających budowaniu tkanki mięśni jak i regeneracji. Najważniejszym takim procesem jest produkcja hormonu wzrostu. W trakcie trzeciej i czwartej fazy snu nasz organizm produkuje około 50% dziennego zapotrzebowania na ten hormon. Dlatego ważne by jakość snu była dobra, zbyt płytki sen zaburzy proces wytwarzania hormonów. Podczas fazy REM nasz organizm odbudowuje narządy oraz kości.

Rola snu w treningu. Skutki niedospania

Brak snu bądź jego słaba jakość może odbić się negatywnie nie tylko na naszej formie ale również i zdrowiu. Najczęstszymi skutkami niedospania są:

  • gorsza wydolność mózgu
  • słaba reakcja
  • ryzyko depresji
  • słabsza odporność organizmu
  • ryzyko cukrzycy typu II
  • wysokie ciśnienie

Rola snu w treningu. Podsumowanie

Sen jest kluczowy w budowaniu masy mięśniowej jak i w poprawie formy fizycznej. Według badań powinniśmy spać około 8 godzin dziennie. Sen jest bardzo ważny także w kwestiach regeneracji mózgu, relaksu. Tak jak staramy by nasz plan treningowy był idelany tak również starajmy się by nasz sen był długi i bez komplikacji. Gdy jesteśmy newyspani nasze procesy regeneracyjne są zachwiane dlatego staram się w takiej sytuacji by trening był odrobinę lżejszy.

Spodobał Ci się tekst „Rola snu w treningu„? Zapraszam na mojego bloga znajdziesz tam:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Treningi personalne prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na treningi personalne zapraszam osoby z okolic:

  • Łomianki
  • Warszawa Bielany
  • Targówek
  • Warszawa Żoliborz
  • Młociny

Twój trener personalny Michał