Pracując od lat jako trener personalny (dla przypomnienia w mieście Warszawa a dokładniej Bielany, Żoliborz, Bemowo, Targówek i Łomianki) bardzo często spotykam się z sytuacją gdy podopiecznego czeka impreza okolicznościowa typu wesele bądź urodziny. Takie wydarzenie rodzi pytanie czy dana osoba na co dzień trenująca może spożywać alkohol? Jak alkohol wpływa na ćwiczenia? Czy nie zniweczy ciężkiej pracy wykonanej na siłowni? Przekonajmy się.

Jak alkohol wpływa na ćwiczenia? Czym jest napój alkoholowy

Napój zawierający etanol, jedna z najpopularniejszych używek. Napoje alkoholowe dzielone są na piwa, wina oraz alkohole spirytusowe. Spożywanie napojów alkoholowych jest legalne w większości krajów, a ponad 100 państw posiada przepisy regulujące ich produkcję, sprzedaż i spożywanie. W Polsce, według definicji ustawowej, napój alkoholowy to każdy produkt przeznaczony do spożycia zawierający więcej niż 0,5% alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego.

Źródło: encyklopedia internetowa.

Jak alkohol wpływa na ćwiczenia? Ile kcal ma dany alkohol przypomina trener personalny

Zadając pytanie jak alkohol wpływa na ćwiczenia nie sposób pominąć ładunku energetycznego danego trunku. O to ile kcal posiada dany alkohol:

  • piwo ciemne (500 ml) 340 kcal
  • Piwo jasne (500 ml) 245 kcal
  • Czerwone wino wytrawne (120 ml) 82 kcal
  • Białe wino wytrawne (120 ml) 79 kcal
  • Białe wino słodkie (120 ml) 130 kcal
  • Wódka (50 ml) 110 kcal
  • Rum (50 ml) 130 kcal
  • Whisky (35 ml) 87 kcal
Jak alkohol wpływa na ćwiczenia?

Jak alkohol wpływa na ćwiczenia?

Na pierwszy rzut oka widać, że większość napojów alkoholowych jest kaloryczna. Przykładem może być piwo ciemne pół litrowe które posiada ok 345 kcal. Aby spalić kalorie z takiego piwa musimy pracować na bieżni ok 35 minut. Zaś kieliszek wódki to 110 kcal czyli bez mała minimum 15 minut na bieżni. Kalorie z piwa od kalorii z wódki różni jedną rzecz- piwo posiada wysoką zawartość cukru oraz witaminy z grupy B: niacynę, ryboflawinę, tiaminę oraz witaminę B12. Kalorie z wódki są po prostu „puste”.

Kolejnym aspektem który musi wziąć pod uwagę to osłabienie wydolności organizmu – bardzo częste oddawanie moczu powoduje, że jesteśmy odwodnieni, a już spadek nawilżenia nawet o 2% znacznie zmniejsza naszą wydolność. Podczas picia alkoholu oraz przed pójściem spać po imprezie dobrym rozwiązaniem jest wypicie szklanki wody niegazowanej z cytryną – to uzupełni braki elektrolitowe oraz dodatkowo zmniejszy uczucie kaca nazajutrz.

Osłabienie regeneracji to kolejny z powodów by zrezygnować z picia alkoholu jeśli chcemy progresować na siłowni. Czemu tak się dzieje, że alkohol osłabia regenerację? Otóż alkohol skraca sen, niekiedy sprawia że śpimy płycej. Gorszy sen to słabsze wydzielanie hormonu wzrostu, który jest niezbędny do budowy mięśni.

Słabsze wchłanianie wartości odżywczych. Alkohol podrażnia błonę żołądkowa co powoduje słabsze niż zazwyczaj wchłanianie mikro i makro składników. Alkohol jest w stanie zaburzyć proces syntezy białek ograniczając go nawet do 25%.

Zmniejszenie energii. Człowiek po skończonym treningu siłowym ma mniejszą ilość glikogenu. Spożycie alkoholu po treningu znacznie utrudnia jego odbudowę a wręcz sprawia, że jeszcze bardziej jest zużywany. Stan ten sprawia, że mamy mniej energii, której po treningu potrzebujemy oraz osłabia nasz organizm.

Jak alkohol wpływa na ćwiczenia? Podsumowuje trener personalny

Spożywanie alkoholu przez osobę ćwiczącą prowadzi do wielu zaburzeń w procesie zmiany sylwetki. Alkohol odwadnia, negatywnie wpływa na wchłanianie wartości odżywczych jak i samą siłę mięśniową oraz jest kaloryczny. Spożywanie regularne alkoholu nie idzie w parze z treningami na siłowni. Pamiętać jednak musimy, że jedna lampka wina czy jedno piwo w tygodniu nie zaszkodzi nam a często wyjdzie nam na dobre z pobudek czysto psychologicznych.

Zainteresował Cię tekst jak alkohol wpływa na ćwiczenia? Koniecznie wejdź na mojego bloga bądź Facebooka znajdziesz tam takie materiały:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Treningi personalne prowadzę w okolicach:

  • Warszawa Żoliborz
  • Łomianki
  • Młociny
  • Chomiczówka

Twój trener personalny Michał.