Pracując jako trener personalny muszę żywać wielu sztuczek i sposobów by osiągnąć zamierzone efekty ze swoimi podopiecznymi. Trening personalny, zmiana nawyków żywieniowych, pilnowanie planu treningowego to dopiero początek drogi do sukcesu. By ten sukces osiągnąć często korzystam również z „cheatów”. Dziś wytłumaczę co to jest cheat day.

Cheat day co to? Wyjaśnia trener personalny

Cheat day to w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego znaczy pomylony dzień.

Osoba trenująca na siłowni pragnąca zmienić swoją sylwetkę musi korzystać z planu żywieniowego dostosowanego do swoich potrzeb oraz możliwości. Po tygodniach pilnowania kalorii, treningów i co za tym idzie wyrzeczeniem przychodzi kryzys. Tutaj z pomocą przychodzi cheat day.

Cheat day to nic innego jak dzień w którym możemy jeść co chcemy. Oczywiście z umiarem, jest kilka metod cheat day:

  • Spożywamy produkty na jakie mamy ochotę lecz utrzymujemy swoje dziennie zapotrzebowanie kaloryczne
  • Zjadamy posiłki na jakie mamy ochotę lecz bez przesady

Cheat day co to jest? Zalety i wady

Jedną z największych zalet cheat day jest samopoczucie. Spożywanie potrawy bądź produktu którego nie jedliśmy bardzo dawno nie wątpliwie poprawi naszą psychikę, będzie formą nagrody za dotychczasowy trud.

Kolejną zaletą cheat day jest niewątpliwie przyśpieszenie metabolizmu. Dzieje się tak ponieważ organizm bedący na ujemnym bilansie kalorycznym nagle dostaje obfity posiłek. Wtedy to nasz metabolizm musi przyśpieszyć by dany posiłek strawić.

Cheat day niestety ma swoje wady. Pracując jako trener personalny bardzo często spotykam się z osobami które podczas dnia ustępstw zjadają wszystko bez opamiętania. Powoduje to czasem spożycie nawet 7000 kcal. Takie niekontrolowane obżarstwo prowadzi do skoków poziomu cukru we krwi, spowolnienia metabolizmu a w efekcie do odkładania się tkanki tłuszczowej.

Cheat day co to jest?

Cheat day co to jest? A może cheat meal?

Dietetycy, trenerzy personalni częściej niż cheat day polecają cheat meal czyli w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego „pomylony posiłek”. Działa podobnie lecz jest bezpieczniejszy, ponieważ możemy sobie pozwolić tylko raz na jakiś czas na jeden nie zdrowy posiłek, a nie jak w przypadku cheat day na cały dzień. Jeden posiłek łatwiej jest kontrolować. „Pomylony dzień” zalecany jest raz na dwa bądź trzy tygodnie zaś cheat meal może wystąpić w naszym żywieniu raz na tydzień, co niewątpliwie działa na korzyść tego drugiego.

Jednak nie wszyscy mogą stosować cheat. W trakcie mojej pracy jako trener personalny kilka prowadziłem podopiecznych, którzy po jednym „pomylonym” posiłku nie mogli oprzeć się pokusie sięgnięcia po następny lub poprostu dostawali ataków głodu.

Cheat day co to? Podsumowanie trenera personalnego

Zmiana jednego dnia naszej diety nie powinna wpłynąć drastycznie na zmianę naszej sylwetki. Pamietać musimy by w trakcie dnia ustępstw kontrolować ilość kalorii, nie spożywać mocno przetworzonych produktów. Pracując jako trener personalny polecam swoim podopiecznym znacznie częściej cheat meal gdyż jest bezpieczniejszy i można go stosować częściej.

Cheat meal lub cheat day to idealne rozwiązanie na weekend gdy spotykamy się ze znajomymi bądź w święta gdy ciężko jest upilnować naszą kaloryke.

Zainteresował Cię ten artykuł ? Sprawdź mojego bloga, znajdziesz tam np:

Zainteresował Cię ten tekst? Koniecznie sprawdź moje media społecznościowe:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Zapraszam na treningi personalne które prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu które mieści się w okolicach:

  • Warszawa Bemowo
  • Łomianki
  • Warszawa Bielany
  • Młociny
  • Warszawa Żoliborz
  • Chomiczówka
  • Warszawa Targówek

Twój trener personalny Michał