Czasami zdarza się, że mimo wykonywania bardzo uporczywych i ciężkich ćwiczeń czujemy, iż nasz trening nie do końca jest skuteczny. Tkanka tłuszczowa się nie zmniejsza, treningi są dla nas męczące, a waga stoi w miejscu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż same ćwiczenia to nie wszystko. Często zapominamy o tym, że w pełni skuteczny trening, który pomoże nam osiągnąć wyznaczone cele jest wynikową  wypracowania sobie dobrych nawyków o których często zapominamy.

Systematyczny trening

Najbardziej kluczową kwestią mającą wpływ na efektywne treningi jest systematyczność ich wykonywania. Dzięki regularnej aktywności fizycznej, nasz organizm będzie mógł „przyzwyczaić się” do wysiłku w wyniku czego każdy kolejny trening nie będzie dla niego niespodzianką. Regularna aktywność przyspieszy również metabolizm, dzięki czemu zaczniemy tracić zbędne kilogramy. Warto mieć to na uwadze decydując się na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Lepiej jest zdecydować się na krótsze treningi, ale w większej częstotliwości.

Personalizacja treningu

Dostosowanie treningu na miarę sił i możliwości jest szczególnie ważne dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sportem. Stan zdrowia, tryb życia, zamierzone cele oraz kondycja to kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę wybierając rodzaj aktywności dla siebie. Nieoceniona może okazać się pomoc trenera personalnego, który przed przystąpieniem do treningów, przeprowadzi szczegółowy wywiad i podpowie jaki rodzaj sportu będzie dla Ciebie odpowiedni.

W jednym z moich artykułów „Cykl treningowy – co to jest?” możesz dowiedzieć się więcej na temat personalizacji treningów. Cykl treningowy to kluczowy aspekt skutecznych treningów, przygotowując dobrany dla Ciebie cykl treningowy biorę pod uwagę takie czynniki jak:

 • cel treningowy
 • ilość dni dostępnych na trening
 • doświadczenie treningowe
 • predyspozycje i słabe strony
 • przeciwwskazania

Zdrowe odżywianie

Niezależnie od tego jaki rodzaj aktywności uprawiamy – jest on tak naprawdę połową sukcesu. Drugą połowę osiąga się w kuchni. Co z tego, że będziemy regularnie ćwiczyć, skoro po treningu nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej dawki niezbędnych witamin, a wieczór spędzimy na kanapie z paczką niezdrowych przekąsek w ręku? Zdrowa i zbilansowana dieta, bogata w białko oraz tłuszcze ma ogromne znaczenia dla skutecznie wykonywanych treningów!

Jeśli chcesz wiedzieć, jaką ilość kalorii spożywać, sprawdź mój wpis „Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego

Work – life – balance

Aby nasze treningi były produktywne, nie należy zapominać o całościowym trybie życia. Treningi wykonywane w regularnych odstępach czasowych (z dniami przerwy na odpoczynek) pełnią kluczową rolę, ponieważ pozwalają mięśniom na regenerację i tym samym – przygotowanie się na następny wysiłek fizyczny. Nie należy również zapominać o higienie snu. Zaleca się, aby osoba dorosła przesypiała nieprzerwanie ok. 6-8 h na dobę. Aby sen był efektywny należy ograniczyć ilość spożywanych posiłków przed położeniem się spać oraz zrezygnować z wieczornego picia alkoholu. Ponadto – warto pamiętać o codziennym, przynajmniej  15-minutowym spacerze na świeżym powietrzu. Sen jest bardzo ważną kwestią w zmianie stylu życia, ale również w trakcie redukcji. Poczytaj więcej o roli snu >> ROLA SNU W TRENINGU.

Relaks

Odpoczynek jest bardzo ważny w procesie prowadzenia efektywnych treningów. Przede wszystkim zapobiegamy w ten sposób szybkiemu spadkowi chęci i motywacji do systematycznego ruchu. Ponadto, mięśnie które doznały mikro-uszkodzeń (tzw. „zakwasy”) w trakcie aktywności potrzebują czasu na odbudowę. W związku z czym, rezygnacja z odpoczynku na rzecz bardziej intensywnych treningów nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego, w dni wolne od ćwiczeń, lepiej jest postawić na wyciszającą jogę czy rozciąganie po których zażyjesz relaksacyjnej kąpieli i… przygotujesz organizm do kolejnego, wymagającego treningu 🙂

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Treningi personalne prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu mieszczącym się przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na zajęcia zapraszam osoby z okolic:

 • Warszawa Bielany
 • Bemowo
 • Warszawa Targówek
 • Młociny
 • Warszawa Żoliborz
 • Łomianki

Twój trener personalny Michał