Pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa od 2013 roku. W trakcie mojej pracy dostaje wiele pytań na temat zdrowego odżywiania, diety czy suplementów. Jedno pytania pojawia bardzo często- „z czym pić białko”? Dlatego w tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Z czym pić białko? Czym jest odżywka białkowa wyjaśnia trener personalny

Zanim odpowiem na pytania z czym pić białko wyjaśnijmy sobie czym jest odżywka białkowa. Przez niektórych uznawana wręcz za eliksir odżywka białkowa to nic innego jak jak produkt który uzupełnia naszą dietę w białko a jej sposób oddziaływania na nasz organizm jest bardzo podobny jak po zjedzeniu twarogu bądź piersi z kurczaka. Odżywki białkowe większości powstają z mleka, jaj, sera.

Na rynku może spotkać kilka rodzai odżywki białkowej:

  • WPH – Whey Protein Hydrolisate
    Hydrolizat białek serwatkowych charakteryzujący się najlepszą wchłanialnością. Posiada ok 95% czystego białka
  • WPI – Whey Protein Isolate
    Izolat białek serwatkowych jego przyswajanie i rozpuszczalność umiejscowił bym w połowie tej stawki. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka nawet 90%
  • WPC – Whey Protein Contentrate
    Koncentrat białek serwatkowych pochodzenia mlecznego. Charakteryzuje się najmniejsza ilością czystego białka – ok 70% oraz średnim czasem wchłaniania.

Więcej informacji o odżywce białkowej można znaleźć w moim artykule najlepsze źródła białka.

Z czym pić białko? Z wodą czy z mlekiem?

Wiele osób zastanawia się z czym pić białko, z wodą czy z mlekiem? Nie ma naukowych dowodów mówiących, że picie mleka utrudnia budowanie sportowej sylwetki. Jest za to więcej teoria mówiących, iż nabiał oraz przetwory wspomagają odchudzanie. Oczywiście konsumowane w odpowiednich ilościach. Wyjątkiem są osoby z nietolerancją cukru w mleku – laktozy. Niestety większość odżywek białkowych dostępnych na rynku (serwetka i kazeina) posiada w składzie laktozę. Połączenie mleka z odżywką białkową może spowodować duże spożycie tego cukru a to może skutkować wzdęciami, gazami bądź biegunką. Dlatego w tym wypadku bezpieczniej jest korzystać z wody zamiast mleka. Alternatywą może być również mleko bez laktozy.

Kolejną wadą mleka jest wysokie stężenie estrogenów. Dzieje się tak ponieważ w chowie przemysłowym krowy dojone są również w trzecim trymestrze ciąży. To nie oznacza, że mleko jest niedopuszczalne do spożycia lecz przy częstym jego piciu organizm narażony jest na jego negatywne konsekwencje.

Z czym pić białko? Zalety mleka według trenera personalnego

Mleko ma także wiele zalet. To przede wszystkim źródło

  • Białka
  • Cynku
  • Wapnia
  • Witamin z grupy B
  • Witamin z grupy D (tłuste)
  • Kwasu linolowego

Pisząc o zaletach mleka nie możemy zapomnieć o jego walorach smakowych. To przede wszystkim dzięki temu sięgamy po mleko. Mleko w połączeniu z odżywką białkową daje pełniejszy smak.

Białko jak dobrze wiwmyuzwane jest wtedy gdy nie jesteśmy w stanie zaspokoić naszego zapotrzebowania na proteiny z naturalnych produktów. Kiedy najlepiej pić białko? Przeczytasz tutaj.

Z czym pić białko? Podsumowanie

Jeśli nie jesteśmy w grupie osób z hipolaktazją, a lub całkowitą nietolerancją laktozy mleka możemy bez przeszkód pić białko z mlekiem. Uczulenie bądź całkowita nietolerancja eliminuje nas z łączenia odżywki białkowej z mlekiem ponieważ takie spożycie będzie skutkować negatywnymi skutkami układu pokarmowego. Jeśli wybierzemy mleko pamiętać należy by nie przesadzać z jego ilością.

Zainteresował Cię artykuł „z czym pić białko”? Koniecznie zajrzyj na mojego bloga bądź facebooka znajdziesz tam:

Koniecznie sprawdź również moje media społecznościowe:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Treningi personalne w cenie 120 zł prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu. Na zajęcia zapraszam osoby z okolic:

  • Łomianki
  • Warszawa Bielany
  • Młociny
  • Warszawa Żoliborz
  • Chomiczówka
  • Warszawa Targówek

Twój trener personalny Michał