Pracując jako trener personalny w Warszawie bardzo często spotykam się z pytaniami czy trening siłowy jest odpowiedni dla kobiet. Nagromadziło się wiele mitów wokół kobiet trenujących na siłowni, tak więc wypada wyjaśnić kilka kwestii.

Trening siłowy dla kobiet – mity

Na początku musimy zapamiętać, że trening siłowy dla kobiet jak i mężczyzn to nie tylko ćwiczenia z z hantlami czy sztangami ale także zajęcia z ciężarem własnego ciała, na gumach, taśmach trx czy maszynach.
Wiele osób twierdzi że kobieta trenująca na siłowni po pewnym czasie będzie miała wygląd kulturysty- napakowana pełna mięśni. Nic bardziej mylnego z bardzo prostego względu. Kobiety posiadają znacznie mniej testosteronu hormonu odpowiadającego miedzy innymi za budowanie mięśni. Mężczyźni mają go znacznie więcej dlatego posiadają większą masę mięśniową, siłę, i mogą trenować ciężej. Co za tym idzie trening siłowy dla kobiet nie zagraża kobiecej sylwetce. Są przypadki kobiet posiadających dużą ilość tkanki mięśniowej ale są to wyjątki i temat na zupełnie inny artykuł.
Kolejny mit – „jestem za słaba na ciężary„. Nikt nie jest za słaby na trening siłowy, grunt o idealnie dobrany plan treningowy w którym to stopniowo będziemy podnosić sobie poziom trudności.
„Trening siłowy nie spala tkanki tłuszczowej„. Mit który bardzo często słyszę na siłowni. Trening siłowy o wysokiej intensywności może spowodować nawet spalenie 900 kalorii ! Najważniejszą kwestią jest dobrze dobrana metodyka ćwiczeń oraz ciężar.
Przy treningu na siłowni można złapać kontuzje. Mit który ma w sobie trochę racji. Tak jak przy treningu siłowym można złapać kontuzje tak przy innej aktywności fizycznej podobnie. Tu pojawia się rola dobrego trenera personalnego który świadom przeciwwskazań i barier podopiecznej nauczy ją techniki ćwiczeń tak, że będzie z nich korzystać bez obaw.

Trening siłowy dla kobiet – zalety

Trening siłowy dla kobiet niesie za sobą wiele zalet takich jak:

 • Pozbycie się tkanki tłuszczowej
  Jeden z najważniejszych powodów dlaczego zalecany jest trening siłowy dla kobiet. Dobrze dobrany plan treningowy, indywidualnie dobrane żywienie to przepis na pozbycie się tkanki tłuszczowej.
 • Wzmocnienie mięśni głębokich
  Ćwiczenia wykonywane na siłowni czy to z hantlami sztanga czy z ciężarem własnego ciała wzmacniają mięśnie głębokie odpowiedzialne miedzy innymi za prawidłową postawę.
 • Pozytywnie wpływa na kości i stawy
  Dobrze wykonywane ćwiczenia wzmacniają kości i stawy dlatego trening siłowy jest polecany także osobom starszym.
 • Chroni przed chorobami serca
  Wiele badan wskazuje, że trening siłowy poprawia prace dobrego cholesterolu (HDL), pomaga usuwać zły cholesterol czym chroni nas organizm przed chorobami serca.
 • Wzmacnia samodyscyplinę i motywacje
  Treningi by przyniosły zamierzony efekt musimy wykonywać kilka razy w tygodniu przez dłuższy czas, do tego musimy zmienić nawyki żywieniowe. To wzmacnia nasza dyscyplinę i motywacje.
 • Ujędrnia ciało
  Jedna z największych zalety treningu siłowego. Dobrze dobrane ćwiczenia powodują ze mięśnie nie rozrastają się a modelują i wysmuklają sylwetkę. Ciało staje się jędrne i bardziej atrakcyjne.

Trening siłowy dla kobiet – podusmowamie

Widzimy, że trening siłowy dla kobiet przynosi wiele pozytywnych aspektów nie tylko sylwetkowych ale również zdrowotnych. Dobra technika ćwiczeń, indywidualnie dobrany plan treningowy oraz żywieniowy może sprawić wiele dobrego. Więcej informacji na temat treningu siłowego dla kobiet znajdziesz na moim blogu, oraz podczas treningów personalnych pod moich okiem które odbywają się:

 • Warszawa Bielany (centrum treningu)
 • Łomianki
 • Warszawa Żoliborz
 • Chomiczówka
 • Warszawa Bemowo
 • Młociny

Chcesz dowiedzieć się jak wygląda pierwszy trening personalny? Przeczytaj koniecznie ten artykuł, bądź zajrzyj na mojego instagrama. Na moim blogu można znaleźć wiele tekstów mogacych pomóc w walce o lepszą sylwetkę jak na przykład

Twój trener personalny Michał !