W pracy trenera personalnego bardzo często słyszę pytania o miesiączkę. Czy można ćwiczyć podczas miesiączki? Jaki trening jest najlepszy podczas miesiączki? Dlatego w tym wpisie postaram się odpowiedzieć na te pytania oraz wyjaśnię kilka kwestii.

Trening podczas miesiączki. Czym jest miesiączka

Zanim dowiemy się jaki trening podczas miesiączki jest najlepszy warto przypomnieć sobie czym jest miesiączka.

Miesiączka potocznie nazywana okresem to cykliczne zjawisko zachodzące w ciele kobiety polegające na złuszczaniu się nabłonka macicy. W konsekwencji złuszczania pojawia się krwawienie trwajace kilka dni. Podczas krwawienia kobieta traci około 100ml krwi. Miesiączce bardzo często towarzyszy ból brzucha wynikający ze skurczów macicy. Miesiączka występuje średnio co 28 dni choć bywają też nieregularne (najczęściej w pierwszych latach lub przed menopauzą). Choć okres jest nieprzyjemny pod wieloma względami to jest on oznaką zdrowia kobiety.

Trening podczas miesiączki

Trening podczas miesiączki. Jak trenować w trakcie okresu

Aby dowiedzieć jak trenować podczas okresu ważne jest byśmy poznali na jakie etapy dzieli się miesiączka.

Faza folikularna trwa przez pierwsze dni miesiączki. Podczas fazy folikularnej poziom progesteronu jest na niskim poziomie co nie wpływa negatywnie na aktywność fizyczną. W tej fazie organizm kobiety spala więcej glukozy co sprzyja intensywnym treningom.

Chcesz trenować a chorujesz na Hashimoto? Sprawdź mój tekst trening w chorobie Hashimoto

Faza lutealna. W tej fazie organizm przygotowuje się do ewentualnej ciąży i tu zaczynają się schody. Przede wszystkim progesteron powoduje zwiększenie temperatury ciała oraz pojawia się tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego któremu towarzyszy dyskomfort psychiczny i fizyczny. W fazie lutealnej zaleca się mniej obciążające treningi, więcej ćwiczeń rozciągających lub poprostu roztrenowanie. Dobrym sposobem będą również :

 • ćwiczenia na piłce gimnastycznej
 • joga
 • basen
 • spacer

Podczas fazy lutealnej staraj się unikać:

 • trenowania w wysokiej temperaturze
 • sportów dyscyplin zespołowych które wzmacniają rywalizacje

Trening podczas miesiączki. Podsumowanie trenera personalnego

Aby idealnie dobrać trening podczas miesiączki musimy wsłuchać się w swoje ciała. Trening podczas miesiączki to sprawa mocno indywidualna. Wśród moich podopiecznych są kobiety które podczas miesiączki trenują normalnie ale są też takie które muszą zejść z intensywności. Pamiętać też musimy, że niektóre ćwiczenia działają kojąco na ból.

Zapraszam na moje media społecznościowe:

Zainteresował Cię tekst trening podczas miesiączki? Koniecznie wejdź na mojego bloga znajdziesz tam:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Treningi personalne w cenie 120zł prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na zajęcia zapraszam osoby z okolic:

 • Bielany
 • Warszawa Targówek
 • Łomianki
 • Warszawa Żoliborz
 • Chomiczówka

Twój trener personalny Michał