Joe Weider legenda światowej kulturystyki w czasach swojej świetności stworzył zasady treningu siłowego stosowane do dnia dzisiejszego. Trening według Joe Weidera to abecadło treningu, które każdy adept sportów sylwetkowych powinien znać. Dziś w tym tekście przedstawię trening według Joe Weidera.

Trening Weidera. Kim był Joe Weider

Zanim poznamy zasady treningu Weidera warto przypomnieć sobie kim była ta postać.

Joe Weider urodził się 29 listopada 1919 roku w kanadyjskim Montrealu. Jego rodzice Anna Nudelman i Louis Weider pochodzili z Kurowa obecnie to powiat Puławski. Młody Joe zaczął trenować sporty siłowe jako nastolatek. Dzięki pracy dorywczej w restauracji zaczął testować wpływ odżywiania na swoje ciało. Jako jeden z pierwszych w latach 30 XX zaczął systematyzować ćwiczenia siłowe, sprawdzał, testował i wymyślał nowe ćwiczenia. Plany treningowe, odżywianie, regeneracja. Weider jako pierwszy zaczął te elementy wymieniać jako klucz do zdrowego, muskularnego ciała. Joe Weider w wieku 20 lat wydał pierwsze pismo o tematyce kulturystycznego (You Physique) które okazało się wielkim sukcesem a jemu otworzyło drzwi do wielkiego biznesu. Z czasem Joe Weider prócz kolejnych czasopism otworzył pierwszą na świecie firmę z suplemetami diety- Weider Nutrition. Prócz suplementów diety Joe Weider finansował badania naukowe związane z treningiem siłowo sylwetkowym

Obserwując rynek, mode i trendy Joe Weider wraz ze swoim bratem Benem stworzył pierwszą federację sportów sylwetkowych IFBB. International Federation of BodyBulding. Do dziś jest to największa, najbardziej znana federacja sportów sylwetkowych. IFBB co roku organizuje mistrzostwa świata amatorów oraz zawodowców w kulturystyce mr. Olympia i ms. Olympia.

Joe Weider był jednym z autorów sukcesów Arnolda Schwarzeneggera oraz Franca Colombo których dostrzegł w odpowiednim czasie i ściągnął do Kaliforni.

Dzięki tym wszystkim doświadczeniom Joe Weider stworzył zasady treningowe takie jak aerobic na 6 Weidera trening poramidalny czy zasady Weidera. Zasady te skierowane są zarówno dla osób średnio zaawansowanych jak i zaawansowanych. Poniżej kilka z nich.

Trening Weidera
Joe Weider i Arnold Schwarzenegger. Źródło gymtalk.com

Trening Weidera. Zasada dezorientacji mięśni

Aby mięśnie stale się rozrastały nasze ciało nie może przyzwyczaić się do planu treningowego. Nasz organizm musi być ciągle zaskakiwany zmianami ćwiczeń, ilości serii, powtórzeń czy chwytów. Tylko ciągłe zaskakiwanie naszego ciała spowoduje progres.

Trening Weidera. Zasada izolacji mięśni

Mięśnie mogą pracować razem bądź w izolacji. Każdy mięsień w bierze udział w wykonaniu pełnego ruchu w danym ćwiczeniu albo jako stabilizator, lub jako mięsień towarzyszący, albo jako mięsień przeciwstawny lub jako mięsień współdziałający. Więc jeśli zależy nam na rozroście danego mięśnia musimy go odizolować od innych mięśni.

Trening Weidera. Zasada superserii

Superseria to seria dwóch ćwiczeń wykonywanych jedno po drugim na przeciwstawne grupy mięśniowe jak na przykład ćwiczenie na biceps w połączeniu z ćwiczeniem na triceps. Ćwiczenia te wykonuje z lekką przerwą bądź bez niej. Przykładem tej zasady jest trening antagonistyczny. Według badań superserie prócz pompowania krwi do mięśni są także do dobrym sposobem na regenerację organizmu.

Trening Weidera. Zasada oszukanych powtórzeń

Zasada oszukanych powtórzeń wykorzystywana jest by wykonać jedno bądź dwa nadprogramowe powtórzenia w serii. Oszukane powtórzenia sprawiają, że mięśnie muszą jeszcze ciężej pracować co za tym idzie zwiększamy ich naprężenie. Zasada oszukanych powtórzeń może być wykorzystywana w ćwiczeniach izolowanych, przykładowo wolna ręka przy prostowaniu na wyciagu pomaga tej która wykonuje ruch. Dzięki tej zasadzie mięśnie zmuszone są do cięższej pracy i poddawane są większym naprężeniom.

Treningi personalne w Warszawie 1 na 1 bez obecności osób trzecich. Pierwsze spotkanie za darmo sprawdź.

Trening Weidera. Zasada wymuszonych powtórzeń

Zasada wymuszonych powtórzeń to ciężka i zaawansowana metoda do której potrzebny jest partner treningowy bądź trener personalny. Zasade wymuszonych powtórzeń stosujemy podczas wykonywania ćwiczeń złożonych jak na przykład wyciskanie na ławce płaskiej. Podczas ostatniej serii gdy nie mamy już siły (w momencie gdy już naprawdę nie mamy siły) z pomocą przychodzi nam partner treningowy bądź trener personalny który lekko pomaga nam wykonać kolejne powtórzenia. Ta metoda pomaga w rozwoju i wzroście gęstości mięśni oraz wzmacnia siłę. Zasada wymuszonych powtórzeń znajduje swoje zastosowanie w wielu planach treningowy na przykład HST.

Trening Weidera. Zasada wstępnego zmęczenia mięśni

Aby jeszcze bardziej pobudzić mięśnie do rozrostu i zdezorientować je Joe Weider proponuję zasade wstępnego zmęczenia mięśni. Polega ona tym, iż przed głównym ćwiczeniem złożonym wykonujemy kilka serii ćwiczenia izolowanego na tą samą partie w krótkich odstępach czasu. Przykładowo przed ciężkimi przysiadami robimy 3 lub 4 serie po 12 powtórzeń prostowania nóg na maszynie siedząc. Zasada wstępnego zmęczenia powoduje, iż podczas głównego ćwiczenia złożonego nasze mięśnie poddawane są cięższej pracy ponieważ ćwiczenie izolowane mocno daną partię już zmęczyło.

Trening Weidera. Zasada pauzowania

Zasada pauzowania zwana także rest pause. Bardzo ciężka intensywna ale i skuteczna metoda na stagnację, rozrost mięśnie jak i poprawę wyników siłowych. Polega ona na tym, iż wykonujemy serie złożoną z 2 lub 3 powtórzeń z ciężarem 80% bądź 90% naszego maksymalnego ciężaru na 1 powtórzenie. Po wykonaniu serii odkładamy ciężar na 20 sekund po czym wykonujemy kolejne 2 lub 3 powtórzenia. Takich serii robimy minimum 3. Zasada pauzowania zmusza nasze mięśnie do jeszcze cięższego wysiłku, dzięki czemu rozbudowujemy je oraz wzmacniamy siłę.

Trening Weidera. Zasada treningu izometrycznego

Trening izometryczny a dokładniej ćwiczenia izometryczne to nic innego jak napisanie mięśni i utrzymanie tego napięcia jak najdłużej. Najlepszym przykładem takiego ćwiczenia jest deska. Ćwiczenia izometryczne działają neurologicznie ponieważ pomagają lepiej sterować mięśniami. Izometria to także lepsza separacja oraz wzmocnienie mięśni głębokich. Kulturyści wykonują ćwiczenia izometryczne ponieważ wspomagają kontrolować pełniejsze szczytowe napięcie mięśni podczas pozowawania na zawodach sylwetkowych.

Trening Weidera. Zasada treningu jakościowego

Zasada treningu jakościowego polega na stopniowym skracaniu czasu przerw między seriami próbując równocześnie wykonać te samą bądź nawet większą liczbę powtórzeń. Trening jakościowy to bardzo dobra metoda poprawiająca definicje i unaczynienia mięśni.

Trening Weidera. Podsumowanie

Joe Weider wraz se swoim bratem byli pierwszymi trenerami oraz porównując ich z naszymi czasami pierwszymi influencerami sportów sylwetkowych. Ich czasopisma, sprzęt, porady to już klasyka światowej kulturystyki. Dzięki braciom Weider kulturystyka i sporty siłowe znacznie zyskały na wartosci, świat dowiedział się o ich zaletach prozdrowotnych. Trening Weidera i jego porady wykorzystywane są po dziś dzień co pokazuje jak dużą wiedzę miał Joe Weider który zmarł 23 marca 2013 roku.

Jeśli zaciekawił Cie tekst trening Weidera to koniecznie sprawdź mojego bloga można tam znaleźć:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Treningi personalne w cenie 120zł prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum Treningu przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na zajęcia zapraszam osoby z okolic:

  • Warszawa Żoliborz
  • Łomianki
  • Warszawa Bielany
  • Młociny
  • Warszawa Targówek
  • Bemowo

Twój trener personalny Michał