Odchudzanie to walka z nadmierną tkanką tłuszczową. Szacuje się, że nawet 65% Polaków ma nadwagę. Niestety proces odchudzania nie jest taki łatwy jakby mogłoby się wydawać. Tłuszcz to zmagazynowana energia ale to nie tylko tłuszcz który widzimy gołym okiem. To także tłuszcz wisceralny, a co to takiego? Zapraszam do przeczytania tego tekstu.

Tłuszcz wisceralny. Co to takiego? Czym jest tkanka tłuszczowa.

Zanim dowiemy się jak co to takiego jest tłuszcz wisceralny warto przypomnieć sobie czym tak naprawdę jest tkanka tłuszczowa. Tkanka tłuszczowa to nic innego jak zmagazynowana rezerwa energetyczna wykorzystywana wtedy gdy organizm nie jest w stanie skorzystać z innych źródeł energii. Tkankę tłuszczową dzielimy na:

 • Białą nadmiar której powoduje otyłość. Tkanka biała magazynuje energię jak i ochrania organy wewnętrzne przed uszkodzeniami. Wytwarzane są w niej adipocyty biorąc udział w procesach metabolicznych jak i regulują wrażliwość insulinową.
 • Brunatną. Zbudowana z mniejszych komórek niż tkanka biała. Tkanka brunatna umożliwia zamianę tluszczu w energię. Odpowiednio aktywna wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Jeśli jest jej za mało organizm nie nadąża z przetwarzaniem tłuszczu na energię co może doprowadzić do cukrzycy i otyłości. Tkanka tłuszczowa brunatna jest bardziej aktywna, lepiej unerwiona i lepiej unerwiona niż biała.

Tłuszcz wisceralny. Co to takiego?

Wiemy już czym jest tkanka tłuszczowa pora odpowiedzieć na pytanie „tłuszcz wisceralny, co to takiego”?

Tłuszcz wisceralny (visceral adipocyty tissue lub tłuszcz trzewny) to tłuszcz który znajduje się głębiej w jamie brzusznej, nie widać go gołym okiem. Otacza narządy wewnętrzne takie jak wątroba, serce, nerki czy trzustka. W odróżnieniu do tłuszczu podskórnego tłuszcz trzewny jest bardziej aktywny metabolicznie, jest również lepiej unerwiony. Tłuszcz wisceralny jest powiązny z z odpornością na insulinę która reguluje poziom cukru we krwi.

Posiadanie tłuszczu trzewnego jest naturalne i normalne gdyż ten rodzaj tłuszczu ochrania organy wewnętrzne. Problemy zaczynają się w momencie gdy posiadamy go za dużo.

Nadmiar tłuszczu trzewnego prowadzi do:

 • Miażdżycy
 • Nadciśnienia
 • Otyłości
 • Cukrzycy typu 2
Tłuszcz wisceralny. Co to takiego
Tłuszcz wisceralny. Co to takiego

Tłuszcz wisceralny. Co to takiego? Jak pozbyć się tłuszczu trzewnego

Pracując jako trener personalny bardzo często prowadzę zajęcia dla osób otyłych i bardzo otyłych. Te doświadczenia pozwalają mi stwierdzić iż najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej jest trening- aktywność fizyczna. Dobrym rozwiązaniem może być nordic walking, trening na silowni bądź cardio.

Kolejnym sposobem na pozbycie się nadmiaru tłuszczu wisceralnego jest ujemny bilans kaloryczny, innymi słowy musimy jeść mniej niż potrzebujemy. Aby dowiedzieć jaki jest nasz deficyt kaloryczny zapraszam do kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego.

Inne ważne czynniki wspomagające utratę tłuszczu trzewnego to:

 • ograniczenie spożywania przetworzonej żywności
 • zwiększenie spożycia białka
 • ograniczenie spożywania cukrów prostych
 • odpowiednie nawodnienie organizmu

Tłuszcz wisceralny. Co to takiego. Podsumowanie trenera personalnego

Tłuszcz wisceralny nie jest czymś nie zdrowym jeśli nie posiadamy go za dużo. W zbyt dużej ilości może powodować wiele chorób. By się go pozbyć należy przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz być aktywnym fizycznie. Pamiętajmy by takie zmiany wprowadzać stopniowo, jeśli będziemy chcieli swoje nawyki dnia na dzień to nic z tego nie będzie.

Spodobał Ci się tekst „tłuszcz wisceralny. o to takiego”? Koniecznie wejdź na mojego bloga, znajdziesz tam:

Zainteresował Cię ten tekst? Koniecznie sprawdź moje media społecznościowe:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Zajęcia prowadzę w formie 1 na 1 w jednej z pięciu w pełni wyposażonych sal na wyłączność w Centrum Treningu przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na treningi personalne w cenie 120 zł zapraszam mieszkańców okolic:

 • Warszawa Żoliborz
 • Bielany
 • Łomianki

Twój trener personalny Michał.