W pracy jako trener personalny bardzo często spotykam się z wieloma mitami i nie prawdziwymi informacjami na temat treningów personalnych, aktywnością na siłowni czy nawet zdrowego odżywiania. W zdecydowanej większości mity te biorą z niewiedzy osób wypowiadających się na temat treningów personalnych. W związku z tym przedstawiam porady trenera personalnego, obalamy 10 mitów podopiecznych

Porady trenera personalnego. Obalamy 10 mitów podopiecznych.
Mit nr 1 „nie dam rady na siłowni”

Mit ten jest bardzo popularny, sam spotykam się z nim częśto podczas rozmów z potencjalnymi podopiecznymi. Dużo osób twierdzi, że nie dadzą rady podczas treningów personalnych. I to jest wielki błąd ponieważ treningi personalne powinny być dostosowane do poziomu zaawansowania podopiecznego. Intensywność zajęć powinna być zwiększana stopniowo.

Porady trenera personalnego. Obalamy 10 mitów podopiecznych.
Mit nr 2 „będę wyglądała jak kulturystka”

Chyba najczęściej spotykany mit związny z treningami personalnymi. Wiele kobiet twierdzi, że trening na siłowni spowoduje u nich wygląd kulturystki. Dużo kobiet obawia się ,że trening personalny na siłowni doprowadzi do wybudowania u nich dużo tkanki mięśniowej tracąc przy tym kobiecy wygląd. Jest to mit ponieważ kobiety posiadają o mniej testosteronu niż mężczyźni. Hormon ten odpowiada między innymi za budowanie tkanki mięśniowej. Więcej o treningu siłowym dla kobiet można przeczytać w artykule „trening siłowy dla kobiet„.

Porady trenera personalnego. Obalamy 10 mitów podopiecznych.
Mit nr 3 „wystarczy ćwiczyć raz w tygodniu”

Kolejny mit z którym można się spotkać. Żeby trening przyniósł wymierne efekty na przykład w sylwetce musi odbywać się regularnie najlepiej trzy razy w tygodniu. Nasz organizm musi dostawać bodziec w postaci aktywności fizycznej częściej niż raz w tygodniu. Co innego gdy na co dzień uprawiamy także inny sport (pływanie, bieganie) a siłownia jest tylko dopełnieniem naszej specjalizacji.

Porady trenera personalnego. Obalamy 10 mitów podopiecznych.
Mit nr 4 „najlepiej trenować na czczo”

Mit który towarzyszy mi od kiedy zacząłem swoją pracę jako trener personalny. Nie ma jednej idealnej pory na aktywność fizyczną. Trening na czczo oczywiście może przynieść korzyści dla naszego organizmu lecz to tyczy się osób zaawansowanych, znających swój orgazm. Dla większości osób zaczynających przygodę z siłownią proponuje trening po śniadaniu. Jeśli już decydujemy się na trening na czczo to skupmy się na kolacji dnia poprzedniego (duża zawartość węglowodanów).

Porady trenera personalnego. Obalamy 10 mitów podopiecznych.
Mit nr 5 „brzuszki palą tłuszcz z brzucha”

Wiele osób twierdzi, że ćwiczenia na brzuch a w szczególności brzuszki spalają tkankę tłuszczową. Jest to mit ponieważ spalanie tkanki tłuszczowej to proces złożony na który składają się między innymi:

  • ujemny bilans kaloryczny
  • regularny trening

Ćwiczenia na brzuch same w sobie nie spalają tkanki tłuszczowej ale są jednym ze składników procesu odchudzania. Pamiętać też musimy, że nie ma czegoś takiego jak miejscowe spalanie tłuszczu.

Porady trenera personalnego
trener personalny Bemowo

Porady trenera personalnego. Obalamy 10 mitów podopiecznych.
Mit nr 6 „kreatyna to sterydy”

Kilka razy w pracy jako trener personalny spotkałem się ze stwierdzeniem, że „kreatyna to sterydy”. Jest to mit ponieważ kreatyna to jeden z najbardziej przebadanych suplementów diety i korzystanie z niego nie przynosi żadnych skutków ubocznych. „Sterydy” czyli środki dopingujące są to produkty często nielegalnie produkowane, często dostępne tylko na czarnym rynku. Listę środków dopingujących można znaleźć tutaj. Jak widzimy nie ma na niej kreatyny. Korzystanie ze środków dopingujących grozi niebezpiecznymi skutkami dla zdrowia. Jakimi? Można o nich przeczytać w artykule „silne tabletki odchudzające„. Kreatyna przynosi za to wiele korzyści o których więcej można przeczytać w artykule ” kiedy stosować kreatynę oraz jaką kreatynę wybrać.

Porady trenera personalnego. Obalamy 10 mitów podopiecznych.
Mit nr 7 „zdrowa dieta jest droga”

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z treningami na siłowni obawia się, że zdrowie odżywianie jest drogie i nie jest „na jego kieszeń”. Jest to mit ponieważ artykuły potrzebne do zdrowego odżywiania są ogólnie dostępne i nie są drogie. Przykładami mogą być przepisy z mojego bloga jak na przykład przepis na sałatkę z serkiem wiejskim, fit majonez, fit chleb czy okazjonalne- fit przepisy wigilijne, fit przepisy wielkanocne.

Porady trenera personalnego. Obalamy 10 mitów podopiecznych.
Mit nr 8 „będę musiał jeść tylko ryż z kurczakiem”

Duża część osób powiela mit, iż trenując na siłowni musimy jeść tylko pierś z kurczaka i ryż. Jest to mit ponieważ żywienie osoby aktywnej nie zamyka się tylko na piersi z kurczaka i ryżu. Sprawdź przepisy na moim blogu a przekonasz się, że żywienie nie musi być monotonne.

Porady trenera personalnego. Obalamy 10 mitów podopiecznych.
Mit nr 9 „trener personalny jest tylko dla celebrytów”

Wiele osób mówi, że usługa trenera personalnego jest skierowana tylko i wyłącznie do osób sławnych, bardzo bogatych. Otóż jest to mit. Trener personalny to usługa z której każdy może skorzystać, status materialny czy też sława nie mają tu znaczenia. Każdy może znaleźć trenera personalnego odpowiedniego na swoją kieszeń. Jakie są koszta usług trenera osobistego? Sprawdź mój artykuł „cena trenera personalnego Warszawa

Porady trenera personalnego. Obalamy 10 mitów podopiecznych.
Mit nr 10 „po treningu zawsze są zakwasy”

Mit dość częsty. Nie każdy trening personalny kończy się zakwasami. Po Pierwszych treningach oczywiście mogą w mniejszym bądź większym stopniu wystąpić zakwasy – jest to naturalna reakcja organizmu na nowy bodziec w postaci treningu oporowego. Jednakże (to zadanie trenera personalnego) trzeba tak zaplanować treningi by zakwasy występowały jak najrzadziej. Tak więc z początku zakwasy mogą wystąpić ale nie występują po każdym treningu. Poznaj najlepsze sposoby na zakwasy.

Zainteresował Cię ten artykuł? Zapraszam do mojego bloga bądź facebooka znajdziesz tam:

Ja, Twój trener personalny zajęcia prowadzę w mieście Warszawa a dokładniej w okolicach:

  • Chomiczówka
  • Łomianki
  • Warszawa Żoliborz
  • Mlociny

Twój trener personalny Michał.