Nocne podjadanie to jeden z najczęstszych problemów moich podopiecznych nie tylko tych chcących spalić zbędne kilogramy. Nocne podjadanie dotyczy nie tylko osób aktywnych fizycznie. Każdy z nas nie raz w nocy otwiera lodówkę i sprawdza co można zjeść. Od 2013 roku pracuje jako trener personalny na terenie miasta stołecznego Warszawa i problem nocnego podjadanie jest bardzo często poruszany podczas prowadzonych przeze mnie treningów personalnych, dlatego dziś chciałbym przedstawić kilka sposobów na nocne podjadanie i jak temu zaradzić.

Nocne podjadanie. Jak temu zaradzić? Z czego bierze się nocne podjadanie tłumaczy trener personalny

Nocne podjadanie to rzecz która w mniejszym bądź większym stopniu dotyka każdego z nas. Lecz według badań może mieć podłoże chorobowe. Nocne podjadanie może być pokłosiem:

 • Zespołu nocnego jedzenia – Night Eating Syndrome.
  Charakteryzuje się on brakiem możliwości zaśnięcia bądź też spania bez zjedzenia lub wypicia czegokolwiek. Osoby dotknięte tym zespołem potrafią wstać nawet kilka razy w nocy by coś zjeść (najczęściej są to posiłki wysokokaloryczne). Zespół NES sprawia, że człowiek jedząc w nocy nie czuje potrzeby spożywania posiłku rano. Osoby z NES często czują wstyd i poczucie winy. Żeby nie przytyć starają się nie jeść w ciągu dnia co ma wpływ na samopoczucie, rytm odżywiania i prowadzi między innymi do otyłości.
 • SRED nieświadome ucztowanie sleep related eating disorder. Dokładniej rzecz ujmując jest to forma lunatyzmu polegająca na nieświadomym jedzeniu w trakcie snu. Osoby dotknięte tym zespołem w trakcie snu nieświadome idą do kuchni i przyrządzają posiłek (często też gotują) z produktów które mają pod ręka. Nieświadomość przyrządzania posiłku sprawia, że często jest on złożony z nielogicznych połączeń. Zdarza się iż osoby te zjadają to co mają pod ręka lub wypijają (na przykład oliwę z oliwek czy sok z ogórków). Człowiek dotknięty zespołem SRED następnego dnia nie wie co zjadł i czy w ogóle jadł. Osoby cierpiące na ten zespół zazwyczaj nie mają problemów z dziennym spożywaniem posiłków oraz bardzo rzadko walczą z otyłością gdyż ilości jedzenia spożywane w nocy są małe. SRED bierze się najczęściej z zaburzeń snu.

Nocne podjadanie. Jak temu zaradzić? Sposoby na nocne podjadanie trenera personalnego

Nocne podjadanie to bardzo częsty problem, jak temu zaradzić? Sposobów jest kilka

 • Czujesz głód? Napij się wody. Picie na pewno złagodzi uczucie głodu.
 • Przygotuj sobie marchewkę. Nocne podjadanie możemy pokonać zdrową nisko kaloryczną przekąską. Taką jak marchewka (27 kcal).
 • Ugotuj kalafiora. Dobrym sposobem na nocne podjadanie jest przekąska w postaci gotowanego kalafiora. Jest jego indeks glikemiczny to tylko 15 a jeden średniej wielkości kalafior ugotowany ma ok 46 kcal.
Silne tabletki odchudzające dostępne w internecie – sprawdź co tak naprawdę się w nich kryje i czy ich stosowanie jest bezpieczne.
 • Zjedz białą rzodkiew. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zjedzenie białej rzodkiewki której niski indeks glikemiczny oraz niska kaloryczność sprawia, że z czystym sumieniem możemy sięgnąć po nią wieczorem.
 • Sięgnij po seler naciowy. Kolejną zdrową i nisko kaloryczną przekąską może być seler naciowy. W 100 gramach posiada tylko 17 kcal, zaś jego indeks glikemiczny to tylko 35. Jest to bardzo dobre źródło błonnika po zjedzeniu którego nabierzemy poczucia sytości.
 • Ogórek. Z czystym sumieniem nocne podjadanie można pokonać zjedzeniem ogórka, który ma tylko 25 kcal a jego indeks glikemiczny to jedyne 15.
 • Herbata ziołowa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zrobienie sobie herbaty na noc.
 • Zajmij się czymś. Najlepszym sposobem jest znalezienie sobie zajęcia na przykład czytanie mojego bloga 😉
nocne podjadanie. Jak temu zaradzić?
Marchewka – mój faworyt w walce z nocnym podjadaniem

Nocne podjadanie. Jak temu zaradzić? Podsumowanie

Tak jak wcześniej wspomniałem nocne podjadanie spotkało każdego z nas. Można mu zaradzić poprzez posiadanie pod ręką jedną z przekąsek wymienionych wcześniej oraz co chyba najważniejsze, nie trzymanie w domu słodyczy i innych niezdrowych przekąsek po które z chęcią sięgnęli byśmy w nocy. Dobrym sposobem jest także podzielenie kolacji na dwie porcje jeśli wiemy, że za godzinę bądź dwie złapie nas głód.

Jeśli spodobał Cię ten artykuł zapraszam na mojego bloga oraz Instagrama skąd dowiesz się:

Chcesz zmienić swoją sylwetkę a nie mieszkasz w Warszawie? Skontaktuj się ze mną.

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa, treningi personalne w cenie 120 zł odbywają się w okolicach:

 • Łomianki
 • Warszawa Żoliborz
 • Młociny
 • Warszawa Bemowo
 • Chomiczówka

Twój trener personalny Michał