W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się korona wirusa w Polsce, w trosce o bezpieczeństwo, w tym dzieci i młodzieży, od dnia 13 marca 2020 r. do odwołania zostały zamknięte wszystkie siłownie, klub fitness, baseny i inne ośrodki sportowe na terenie kraju.
Ten stan utrzymuję się już ponad miesiąc i wszyscy zadajemy sobie pytanie kiedy nastąpi otwarcie siłowni.
W połowie kwietnia prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki przedstawił ramowy plan odmrażania gospodarki. Siłownie, kluby fitness i inne obiekty sportowy zostały zaszeregowane do czwartej ostatniej grupy. Pierwszy etap ruszył w poniedziałek 20 kwietnia.

Korona wirus. Kiedy otwarcie siłowni
źródło: biznes.radiozet.pl

Nieoficjalnie mówi się, że kolejne etapy będą wchodziły w życie co 14 dni. W takim razie możemy wnioskować, że siłownie i kluby fitness zostaną otwarte nie wcześniej niż w połowie maja, realną datą jest 1 czerwca. Perspektywa nie jest zła biorąc pod uwagę fakt, iż w pierwotnym planie siłownie i kluby fitness nie były w ogóle brane pod uwagę w pierwszych czterech etapach. Sytuacja jest dynamiczna i ciężko jest być pewnym terminów. Wszystko jest zależne od ilości zakażeń w kraju, obciążenia służby zdrowia oraz rekomendacji ministra zdrowia. Na tę chwile tylko Czechy podały publicznie datę otwarcia siłowni i innych obiektów sportowych – 11 maja.

Aktualizacja 27.05

Znamy datę otwarcia siłowni i klubów fitness.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 27.05 przyznał, że siłownie i kluby fitness a także kina, teatry i baseny zostaną otwarte 6 czerwca. Jak już wcześniej informowałem kluby będą działać w nowym reżimie sanitarnym. O to niektóre z ograniczeń z oficjalnych wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

 • w zależności od powierzchni siłowni dopuszcza się ograniczoną liczbę klientów do 1 osoby na 10m² bądź maksymalnie 1 osoba na 7 m²
 • rozstawienie sprzętu w odpowiednich odległościach od siebie (ok 2 metry) bądź wykluczenie sprzętu przymocowanego na stałe lub dopuszczenie z korzystania co 2 maszyny w tym samym czasie
 • utrzymanie odległości przynajmniej 2 metrów między klientami i pracownikami klubu
 • zaleca się wyłączenie z użytku stref relaksu – saun, jacuzzi
 • zaleca się wprowadzenie buforu 30 minutowego między zajęciami fitness. Czas ten należy wykorzystać na dezynfekcje szatni i pryszniców
 • każdy pracownik musi mieć zasłonięty nos i usta ewentualnie powinien mieć przyłbice podczas wykonywanych obowiązków, jeśli to niemożliwe (ćwiczenia siłowe) – powinien maksymalnie zwiększyć odległość od innych osób na minimum 2 metry
 • kluby powinny zapewnić sprzęt ochrony osobistej każdemu pracownikowi
 • wyłączone z użytku zostają maty, każdy ćwiczący musi korzystać z własnego ręcznika
 • w przypadku zajęć fitness na podłodze znajdą się specjalne oznaczenia pozwalające użytkownikom zachować odpowiednią odległość od pozostałych

Więcej informacji dotyczących obostrzeń można znaleźć tutaj.

Warto przypomnieć, że Chiny, Czechy, Nowa Zelandia czy Niemcy już otworzyli część swoich siłowni także w nowym reżimie sanitarnym. Jak wyglądają siłownię w nowej rzeczywistości? Poniższy film przedstawia siłownię w Nowej Zelandii.

Kiedy otwarcie siłowni i klubów fitness. Prośba przedsiębiorców.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz 12 kwietnia skierował pismo do ministra zdrowia w sprawie otwarcia basenów, siłowni oraz klubów fitness. Swoją prośbę argumentuje pozytywnym wpływem aktywności fizycznej na odporność człowieka oraz dużym wpływem branży fitness na gospodarkę. Gdyby prośbę rozpatrzono pozytywnie otwarcie siłowni i innych obiektów sportowych nastąpiło by od 4 maja. Nie jest jeszcze znana odpowiedź ministra zdrowia oraz premiera. Jak tylko będzie znana – opublikuje ją niezwłocznie na blogu.

Aktualizacja 4.05

Kiedy otwarcie siłowni i klubów fitness. Jest zgoda na treningi personalne

Zgodnie z zarządzeniem Rady Ministrów od 4.05 trenerzy i instruktorzy mogą prowadzić zajęcia na obiektach o charakterze otwartym. Treningi muszą być prowadzone wedle kilku zasad:

 • grupa treningowa może liczyć maksymalnie 6 osób + trener
 • obowiązek zasłaniania twarzy w drodze na trening, podczas zajęć nie ma tego obowiązku
 • trening może być przeprowadzony tylko po uprzednim zawiadomieniu zarządcy obiektu
 • zakaz korzystania z szatni i więzła sanitarnego (prócz WC)
 • obowiązkowa dezynfekcja urządzeń przed i po treningu oraz obowiązkowa dezynfekcja rąk

Zajęcia indywidualne w parkach i lasach również są dozwolone, siłownie plenerowe na razie pozostają zamknięte.
W oczekiwaniu na otwarcie siłowni część moich podopiecznych wróciła do treningów personalnych na zewnątrz, jesteś chętny? Zapraszam do kontaktu.

Kiedy otwarcie siłowni i klubów fitness. Pierwsza upadłość.

Jak informują zarządcy CityFit Sadyba został zamknięty. Klub nie wykazywał dochodów takich jakich oczekiwali by jego właściciele. Okres pandemii koronawirusa przyczynił się do upadku tego miejsca. Zarząd Cityfit informuję również, że sytuacja ta dotyczy tylko klubu na Sadybie. Reszta siłowni spod szyldu CityFit będzie otwarta zgodnie z rekomendacją strony rządowej.

Aktualizacja 25.04

Kiedy otwarcie siłowni i klubów fitness. Etapy odmrażania sportu.

Podczas konferencji prasowej w sobotę 25 kwietnia Premier Mateusz Morawiecki oraz minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk poinformowali o kolejnych etapach „odmrażania” polskiego sportu. „Odmrażanie” składa się z IV etatów, siłownie i kluby fitness znajdują się w IV etapie. Pierwszy etap już nastąpił – jest to otwarcie lasów i parków. Kolejnym etap to otwarcie boisk i orlików, siłowni plenerowych do 6 osób oraz rozpoczęcie treningów olimpijczyków w dwóch Centralnych Ośrodkach Sportu – w Spale i w Wałczu. Nastąpi to 4 maja. Kolejne etapy i ich włączenie będzie zależeć od sytuacji w kraju. Sytuacja jest dynamiczna i gdy pojawi nowe informacje – będę informował.

Kiedy otwarcie siłowni i klubów fitness.

Kiedy otwarcie siłowni i klubów fitness. Podsumowanie.

Jedno jest pewne – niezależnie kiedy nastąpi otwarcie siłowni oraz innych obiektów sportowych przez pierwszy okres będą funkcjonowały w nowym reżimie sanitarnym. Zapewne wystąpią także restrykcje co do ilości osób trenujących w obiekcie. Na razie nie jest znana data otwarcia siłowni, klubów fitness i innych obiektów sportowych. Sytuacje na bieżąco monitoruję i będę informował. Do tego czasu zostają nam treningi w domu w ramach akcji trenujpersonalnie w domu oraz treningi personalne na świeżym powietrzu.

Zainteresował Cię ten artykuł? Zapraszam na mojego bloga.

Przypominam, że treningi personalne w cenie jedynie 70 zł prowadzę w Warszawie a dokładniej:

 • Warszawa Bielany
 • Łomianki
 • Warszawa Targówek
 • Młociny
 • Warszawa Żoliborz
 • Chomiczówka
 • Warszawa Bemowo

Twój trener personalny Michał.