Suplementy diety to często nie rozłączna część pracy trenera personalnego. Odżywki białkowe, aminokwasy, czy przedtreningówki bardzo często są pomocne w uzyskaniu progresu u podopiecznych. Najczęściej jednak podopieczni używają odżywki białkowej. Jest wygodna, szybka w przygotowaniu i smaczna. Jest wiele pytań co do jej stosowania – dziś postaram się odpowiedzieć na jedno z nich – kiedy pić białko?

Kiedy pić białko? Czym jest odżywka białkowa

Zanim odpowiem na pytanie kiedy pić białko warto żebyśmy przypomnieli sobie czym jest odżywka białkowa.

Odżywka białkowa to nic innego jak jak produkt który uzupełnia naszą dietę w pełnowartościowe białko a jej sposób oddziaływania na nasz organizm – w dużym uproszczeniu- jest bardzo podobny jak po zjedzeniu twarogu bądź piersi z kurczaka. Odżywki białkowe większości powstają z mleka, jaj, sera. Na rynku można znaleźć kilka typów odżywek białkowych jak na przykład:

 • WPH – Whey Protein Hydrolisate
  Hydrolizat białek serwatkowych charakteryzujący się najlepszą wchłanialnością. Posiada ok 95% czystego białka
 • WPI – Whey Protein Isolate
  Izolat białek serwatkowych jego przyswajanie i rozpuszczalność umiejscowił bym w połowie tej stawki. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka nawet 90%
 • WPC – Whey Protein Contentrate
  Koncentrat białek serwatkowych pochodzenia mlecznego. Charakteryzuje się najmniejsza ilością czystego białka – ok 70% oraz średnim czasem wchłaniania.

Rodzaj odżywki białkowej ma duże znaczenie w odpowiedzi na pytanie kiedy pić białko lecz o tym w dalszej części tekstu.

Kiedy pić białko? Z czym mieszać odżywkę białkową

Już wiemy czym jest odżywka białkowa, wiemy jakie są jej rodzaje warto także dowiedzieć się z czym pić białko. Z mlekiem czy z wodą?

Białko możemy pić zarówno z mlekiem jak i z wodą. Niestety nie każdy możemy sobie pozwolić na mieszankę protein i mleka. Jest to kwestia mocno indywidualna. Kto nie może pić białka z mlekiem? Tego można dowiedzieć z tego tekstu.

Kiedy pić białko

Kiedy pić białko?

Tak jak wcześniej było wspomniane odżywka białkowa służy nam do dostarczenia naszemu organizmowi białka jeśli nie jesteśmy w stanie zaspokoić naszego zapotrzebowanie na ten element z posiłków. Tylko i wyłącznie wtedy używamy odżywki białkowej. Więc równie dobrze może to być:

 • Śniadanie (najlepiej izolat)
 • II śniadanie (dobrym rozwiązaniem będzie koncentrat)
 • Posiłek potreningowy (najlepiej izolat)
 • Kolacje (koncentrat bądź kazeina)

Kiedy pić białko? Podsumowanie trenera personalnego

Odżywka białkowa jest bardzo często używana przez osoby aktywne aby zaspokoić swoje dzienne zapotrzebowanie na białko. Pamiętać musimy aby znakomitą większość naszego białka stanowiły produkty pochodzenia naturalnego, odżywki typu białko powinniśmy używać tylko i wyłącznie wtedy kiedy nie mamy możliwości spożycia posiłku na przykład w pracy lub w podróży.

Zainteresował Cię ten artykuł? Koniecznie sprawdź mojego bloga, można tam znaleźć:

Koniecznie sprawdź również moje media społecznościowe:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Treningi personalne w cenie 120 zł prowadzę w okolicach:

 • Warszawa Bemowo
 • Łomianki
 • Targówek
 • Warszawa Żoliborz
 • Młociny

Twój trener personalny Michał