Kolejnym narzędziem pomocnym przy monitorowaniu postępów w procesie zmiany sylwetki jest kalkulator spalonych kalorii. Czym jest kalkulator spalonych kalorii, w czym może nam pomóc i gdzie go znaleźć? Zapraszam do lektury o kalkulatorze spalonych kalorii.

Czym są kalorie?

Zanim dowiemy się więcej o spalaniu kalorii podczas ćwiczeń warto przypomnieć sobie czym są kalorie.
Kaloria to jednostka energii a dokładniej ciepła jaką organizm przyjmie po spożyciu danego produktu. Ciepło kojarzone jest z energią, często używana jest jednostka kilokaloria (kcal). W dietetyce i sporcie posługujemy się właśnie jednostką kcal, 1 kcal= 1000 cal.

Co to jest kalkulator spalonych kalorii?

Kalkulator spalonych kalorii to narzędzie dzięki któremu poznamy przybliżone wartości energii jakiej użyliśmy do wykonania danej aktywności fizycznej. Jest to bardzo dobre narzędzie, pozwalające nie tylko na zapoznanie się z wydatkiem energetycznych związanym z daną aktywnością fizyczną, lecz również pomaga zaplanować indywidualny plan treningowy. Dobry kalkulator powinien posiadać dokładny spis wysiłków fizycznych takich jak bieganie, pływanie czy ćwiczenia siłowe. Pamiętać musimy, że kalkulator zużytej energii nie bierze pod uwagę takich czynników jak temperatura otoczenia czy indywidualne cechy danego organizmu.
Do obliczenia ilości spalonych kalorii potrzebne nam są takie dane:

 • waga
 • wiek
 • płeć
 • rodzaj aktywności
 • czas wykonania aktywności

Po dokładnym wypełnieniu powyższych danych kalkulator spalonych kalorii oblicza nam przybliżoną ilość użytej energii podczas ćwiczenia.

Kalkulator spalonych kalorii. Aplikacje

Kalkulator ilości spalonych kalorii możemy znaleźć pod postacią mobilnych aplikacji na smartfona. W większości aplikacji kalkulator ten to nie jedyna opcja jaką aplikacje posiadają. Godnymi polecenia są:

 • kalkulator spalonych kalorii – burn them down
  Bardzo dobra aplikacja która obliczy nam ilość energii spożytkowanej podczas treningu
 • Kalkulator spalonych kalorii – MyFitnesspal
  Aplikacja znana, którą nie raz już polecałem, MyFitnessPal prócz kalkulatora spalonych kalorii posiada także raporty dziennego spożycia kalorii dzięki bazie ponad 6 000 000 produktów. MyFitnesspal to także zestawy ćwiczeń, baza przepisów czy skaner kodu kreskowego.
 • Kalkulator spalonych kalorii fitatu
  Potrzebny nam kalkulator to tylko część usług jakie proponuje nam fitatu. Znajdziemy tutaj również mnóstwo przepisów, bazę potraw z popularnych „sieciówek” (np. “McDonald’s”,“Subway”) , czy skaner kodu kreskowego danych dań. Fitatu posiada także opcje podsumowania kalorii i wartości odżywczych dla dnia, tygodnia oraz miesiąca i, co często bardzo przydatne opcje przypomnienia o nawodnieniu.
kalkulator spalonych kalorii

Kalkulator spalonych kalorii. Strony www

Kalkulator ilości spalonej energii możemy także znaleźć pod postacią stron www. Na danej stronie wypełniamy formularz z danymi (wiek, waga, płeć, rodzaj aktywności i czas) i otrzymujemy wynik. W sieci możemy znaleźć kilka kalkulatorów godnych polecenia, jednymi z nich są:

 • Kalkulator spalonych kalorii – potreningu.pl
  Bardzo dokładny kalkulator spalonych kalorii posiadający bardzo rozległą bazę aktywności fizycznych bardzo szczegółowo opisanych.
 • Kalkulator spalonych kalorii – odzywianie.info.pl
  Klasyczny, prosty w użyciu kalkulator.

Kalkulator spalonych kalorii. Zegarek

Jednym z najlepszych sposobów (choć troszkę droższym) na kontrolowanie spalonych kalorii jest zegarek polar. Dzięki takiemu zegarkowi poznamy bardzo dokładną liczbę spalonych kalorii podczas treningu. Sama aplikacja polarflow oferuje nam bardzo rozległe spektrum narzędzi potrzebnych do monitorowania postępów w treningach takich jak:

 • krokomierz
 • dziennie, tygodniowe i miesięczne raporty treningowe
 • kalkulator zapotrzebowania kalorycznego
 • analiza jakości snu

Zegarki firmy polar są godne polecenia, ich aplikacja jest łatwa w usłudze i kompatybilne z telefonami, jedyną wadą jest cena zegarków. Podobne funkcje posiadają coraz bardziej popularne smartwatche.

Kalkulator spalonych kalorii. Podsumowanie

Jak widzimy kalkulator spalonych kalorii może występować pod różnymi postaciami, zarówno strony w internecie jak i aplikacji. Proponuje porównać wyniki z kilkoma kalkulatorami co da nam pewność co do ilości spalonych kalorii. Pamiętać musimy również o tym, że każdy organizm jest inny i nie zawsze kalkulator poda nam idealną ilość wydatkowanej energii. Kalkulator spalonych kalorii to bardzo przydatne narzędzie w walce o lepsza sylwetkę podobnie jak kalkulator zapotrzebowania kalorycznego czy analiza składu ciała.


Jeśli to właśnie ze mną chcesz ze mną rozpocząć treningi personalne zapraszam do kontaktu.
Nie wiesz jak wygląda pierwszy trening personalny? Sprawdź tutaj.
Więcej ciekawostek, przepisów znajdziesz na moim instagramie.

Przypominam, że treningi personalne prowadzę w mieście stołecznym Warszawa a dokładniej:

 • Łomianki
 • Młociny
 • Warszawa Żoliborz
 • Chomiczówka

Twój trener personalny Michał