Prowadząc treningi personalne ukierunkowane na wzmocnienie siły bardzo ważne jest obliczenie ciężaru maksymalnego w danych bojach. Ale co zrobić gdy nie korzystamy z pomocy trenera personalnego? Jak sprawdzić ciężar maksymalny? Jest kilka sposobów a zebrałem je w tekst kalkulator ciężaru maksymalnego.

Kalkulator ciężaru maksymalnego. Do czego potrzebny jest ciężar maksymalny?

Osoby dbające o sylwetkę, pracujące nad nią szukają coraz to nowszych bodźców do zaskoczenia swojego organizmu a co za tym idzie do poprawienia swoich wyników lub też sylwetki. Jednym z takich bodźców jest trening siłowy, których charakteryzuje się tym, że korzystamy w nim z ćwiczeń złożonych (martwy ciąg, przysiad, OHP, wyciskanie na ławce plaskiej, podrzut, zarzut lub też hip thrust) oraz co najważniejsze z ciężarów bliskich naszych rekordów. Najczęściej jest to 70-95% CM (ciężaru maksymalnego). Niektóre plany treningowe (np 5×5, HST czy 5 10 15) bazują na ciężarze maksymalnym. Właśnie dlatego ważne jest byśmy poznali swój wynik maksymalny.

Bardzo często także osoby ćwiczące sprawdzają swój ciężar maksymalny by sprawdzić czy dany plan treningowy przyniósł zamierzony efekt lub też z czystej ciekawości.

Kalkulator ciężaru maksymalnego. Test ciężaru

Jak sprawdzić ciężar maksymalny w danym ćwiczeniu? Najlepszym sposobem jest stopniowe zwiększanie ciężaru o ok 10% do uzyskania takiej wagi której nie zdołamy podnieść więcej niż raz. Jest to najlepszy sposób ponieważ jest namacalny i miarodajny ale wykonać go możemy tylko i wyłącznie w obecności partnera treningowego lub też trenera personalnego. Do niektórych ćwiczeń potrzebna jest asekuracja, druga osoba to także dawka motywacji.

Kalkulator ciężaru maksymalnego

Kalkulator ciężaru maksymalnego. Test większej ilości powtórzeń

Problem pojawia się wtedy gdy nie mamy trenera personalnego oraz ćwiczymy w samotności i nikt nas nie może asekurować, co wtedy zrobić? Z pomocą przychodzi nam tu wzór Joe Weidera. Nie musimy wykonać jednego powtórzenia ryzykując kontuzje, możemy wykonać ich mniej ale wagę ciężaru pomnożyć przez daną wartość co w przybliżeniu da nam wynik jaki osiągnęli byśmy w jednym powtórzeniu.

W przypadku wykonania dwóch powtórzeń ciężar mnożymy przez 1,09

W przypadku wykonania trzech powtórzeń ciężar mnożymy przez 1,12

Gdy zrobimy cztery powtórzenia ciężar mnożymy przez 1,15

W przypadku wykonania pięciu powtórzeń ciężar mnożymy przez 1,18

Kalkulator ciężaru maksymalnego. Kalkulatory w sieci

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem aby sprawdzić swój ciężar maksymalny są kalkulatory dostępne w internecie. O to kilka z nich:

Kalkulator ciężaru maksymalnego. Podsumowanie trenera personalnego

Aby sprawdzić nasz ciężar maksymalny najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzić nasze maksy. Jeśli nie mamy do tego warunków zawsze możemy skorzystać ze wzorów. Kolejnym rozwiązaniem są kalkulatory dostępne w Internecie. Pamiętać jednak musimy, że wzory czy kalkulator ciężaru maksymalnego z internetu da nam tylko przybliżoną wartość ciężaru.

Jeśli zainteresował Cię ten tekst? Koniecznie sprawdź mojego bloga znajdziesz tam:

Koniecznie sprawdź moje media społecznościowe:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście WarszawaTreningi personalne prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu. Na zajęcia zapraszam mieszkańców okolic:

  • Warszawa Bielany
  • Łomianki
  • Warszawa Żoliborz
  • Młociny
  • Warszawa Bemowo
  • Targówek

Twój trener personalny Michał