Bardzo często ostatnimi czasy przy okazji żywienia i treningu słyszymy określenie BMI lub kalkulator BMI. Jedni twierdza, że kalkulator BMI to bardzo ważne narzędzie w walce o lepsza sylwetkę, inni zaś są zdania, że BMI jest już nieaktualne. Ale co to w ogóle jest BMI i na czym polega? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Kalkulator BMI. Czym jest BMI?

BMI czyli Body Mass Index (wskaźnik masy ciała) został opracowany w 1832 r. przez belgijskiego uczonego Adolfa Queteleta, w 1972 przemianowany na BMI przez amerykańskiego fizjologa Ancela Keysa. BMI to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała (podanej w kilogramach) przez kwadrat wysokości (podanej w metrach). Wskaźnik masy ciała pomaga określić czy dana osoba ma nadwagę, czy grozi jej otyłość bądź choroby układu naczyniowo – sercowego. Czym wyższe BMI tym większe ryzy wystąpienia chorób. BMI może być wykorzystywane tylko w stosunku do dorosłych, dla dzieci stworzone zostały siatki centylowe.

Kalkulator BMI. Jak obliczyć BMI?

Wskaźnik masy ciała (BMI) możemy obliczyć poprzez prosty wzór wzór matematyczny:

kalkulator bmi

Najlepsze wyniki BMI w zależności od wieku wynoszą

 • 19 – 24 lata: 19 – 24
 • 25 – 34 lata: 20 – 25
 • 35 – 44 lata: 21 – 26
 • 45 – 54 lata: 22 – 27
 • 55 – 64 lata: 23 – 28
 • ponad 64 lata: 24 – 29

Kalkulator BMI. Aplikacje?

Aby obliczyć BMI możemy wykorzystać aplikacje na smartfona, w których kalkulator BMI to nie jedyna usługa jaką oferują:

 • Kalkulator BMI
  Bardzo przydatna darmowa apliakcja która procż obliczenia BMI oferuje także wskazanie idealnej wagi oraz szacuje posiadany procent tkanki tłuszczowej.
 • Fitatu
  Jedna z najlepszych aplikacji tego typu na rynku. Kalkulator BMI to tylko jedna z opcji dostępnych w tej aplikacji. Fitatu to również szczegółowe informacje o spożytych posiłkach, kalkulator dziennego zapotrzebowania kalorycznego, baza ćwiczeń czy skaner kodu kreskowego.

Silne tabletki odchudzające. Sprawdź czym są tak naprawdę tabletki na odchudzanie proponowane w internecie i jakie niosą za sobą skutki uboczne.

 • MyFitnessPal
  Kalkulator BMI to nie jedyna opcja jaką MyFtinessPal może zaproponować. Możemy w niej także kontrolować dziennie spożycie kalorii w stosunku do naszego zapotrzebowania dzięki bazie ponad 6 000 000 produktów. MyFitnessPal to także zestawy ćwiczeń, raporty postępów a także profile diet.

Kalkulator BMI. Strony www

Aby obliczyć BMI prócz aplikacji mobilnych możemy także skorzystać ze stron www. Kalkulator BMI na stronach internetowych zazwyczaj jest prosty w obsłudze. Z czystym sumieniem mogę polecić:

 • MyFitnessPal
  Kalkulator BMI na stronie dobrze znanej już znanej aplikacji MyFtinessPal oferuje obliczenie BMI także w takich miarach takich jak funty czy cale.
 • KFD.PL
  Kalkulator BMI oraz kalkulator zapotrzebowania kalorycznego na stronie KFD jest bardzo prosty w obsłudze i godny polecenia.
 • SFD.PL
  Kolejny godny polecenia kalkulator BMI.

Kalkulator BMI. Podsumowanie

Jest wiele sposobów na obliczenie BMI, można to zrobić samemu korzystając ze wzoru bądź też skorzystać z aplikacji jak i stron internetowych. Biorąc pod uwagę fakt, że wzór na którym polega każdy kalkulator BMI jest taki sam, to wynik z większości kalkulatorów będzie się pokrywał. Jedną z największych wad BMI jest fakt, że nie uwzględnia typu budowy ciała. W niektórych sytuacjach wysoka waga nie oznacza posiadania dużej ilości tkanki tłuszczowej tylko duże umięśnienie. Niestety BMI nie odróżnia czy dana osoba posiada dużo tkanki mięśniowej czy tłuszczowej. W przypadku kulturystów bądź osób posiadających dużo mięśni przy znikomej zawartości tłuszczu BMI może pokazać nadwagę. Podobnie też w przypadku sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe bądź szybkościowe BMI może pokazać niedowagę. Dlatego też obliczenie BMI proponuje osobom zaczynającym swoją przygodę z siłownią, w trakcie treningów lepiej korzystać z innych form monitorowania progresu na przykład z analizy składu ciała.

Zainteresował Cię ten artykuł? Zapraszam na mojego bloga tam znajdziesz ich więcej jak na przykład

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w Warszawie zaś treningi personalne prowadzę w okolicy:

 • Łomianki
 • Młociny
 • Warszawa Żoliborz
 • Chomiczówka

Twój trener personalny Michał.