W zmianie swojej sylwetki, polepszaniu wyników sportowych czy po prostu w rekreacyjnym uprawianiu sportów siłowych bardzo ważnym elementem jest metabolizm. Nie tyle on sam co najlepiej „rozkręcony” bądź „szybki”. W środkach masowego przekazu bardzo często można spotkać reklamy środków które pomagają przyśpieszyć metabolizm. Ale czym jest metabolizm? Jak przyśpieszyć metabolizm naturalnie? Tego dowiecie się z tego tekstu.

Jak przyśpieszyć metabolizm. Czym jest metabolizm

Metabolizm to nic innego jak przemiana materii– ogół reakcji biochemicznych i energetycznych odbywających się w naszym organizmie. Innymi słowy jest to przetwarzanie energii składników odżywczych dostarczanych z żywnością.

Tempo przemiany materii zależy od wielu czynników jak na przykład wiek, płeć, stan zdrowia, aktywności fizyczne, regularności posiłków, masy mięśniowej, jakości snu czy liczby spożytych kalorii.

Metabolizm dzielimy na dwie grupy:

  • anabolizm (jest to proces syntezy złożonych substancji organicznych z substancji prostych)
  • katabolizm (jest to proces rozpadu złożonych związków organicznych na związki prostsze o znacznie mniejszych zasobach energetycznych)

Bardzo ważne jest by by pomiędzy anabolizmem a katabolizmem zachowana była równowaga. Czym człowiek starszy tym anabolizm zmniejsza się a katabolizm zwiększa. Zbyt duża dzienna dawka spożywanych kalorii sprawia, że organizm zacznie te energię magazynować w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego tak ważne jest by ilość dzienych spożywanych kalorii by zbilansowana.

Jak przyśpieszyć metabolizm.

Wiemy już czym jest metabolizm, jakie czynniki wpływają na niego oraz jak dzielimy metabolizm. Pora odpowiedzieć na pytanie jak przyśpieszyć metabolizm.

Jak przyśpieszyć metabolizm. Aktywność fizyczna

Najlepszym sposobem na przyśpieszenie metabolizmu jest aktywność fizyczna. Może to być trening cardio, interwał, albo trening siłowy (musimy pamiętać, że posiadanie większej masy mięśniowej powoduje większe spalanie tkanki tłuszczowej). Bardzo dobrym sposobem jest także nordic walking. Bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie plan treningowy w domowych warunkach dla kobiet.

Jak przyśpieszyć metabolizm. Mniej stresu

Stres w organizmie powoduje wydzielanie się kortyzolu (hormonu stresu) który w dłuższej perspektywie zmniejsza wrażliwość na insulinę oraz spowalnia metabolizm. Choć może by to ciężkie to starajmy się unikać sytuacji stresowych

Jak przyśpieszyć metabolizm. Regularne posilki

Kolejnym ważnymi czynnikiem wpływającym na tempo przemiany materii są regularne posiłki. W sytuacji gdy jemy nieregularnie nasz organizm wolniej spala kalorie i zabezpiecza się gromadząc tkankę tłuszczową. Nieregularne spożywanie posiłków podnosi poziom takich hormonów jak grelina co może prowadzić do zaburzeń metabolicznych oraz chorób sercowo naczyniowych.

Jak przyśpieszyć metabolizm

Jak przyśpieszyc metabolizm? Zadbaj o sen

Sen ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Niedobór snu powoduje zmniejszenie poziomu hormonu sytości- leptyny a równocześnie sprawia, wyrzut greliny- hormonu głodu. Dobry i długi sen to jeden z czynników tempa metabolizmu. Więcej o tym jak sen jest ważny można przeczytać w moim tekście rola snu w treningu.

Jak przyśpieszyć metabolizm? Jedz białko

Białko to podstawowy składnik naszego żywienia. Przyczynia się między innymi to utraty zbędnych kilogramów i pomaga przyśpieszyć metabolizm. Dlaczego tak się dzieje? Białko jest bardzo syte, zmniejsza uczucie głodu. Proteiny charakteryzują się wysokim efektem termicznym to oznacza, że do ich strawienia organizm wykorzystuje dużo energii. Jakie są najlepsze źródła białka? Sprawdź tutaj

Jak przyśpieszyć metabolizm? Pij dużo wody

Woda nawilża, skórę, wspomaga procesy trawienne, reguluje temperaturę ciała. Ale woda ma duży wpływ na tempo przemiany materii. Picie około 2 literami wody dziennie to większy wydatek energetycznych o ok 100kcal dziennie. Woda także daje uczucie sytości, pomaga walczyć z głodem.

Jak przyśpieszyć metabolizm

Jak przyśpieszyć metabolizm? Cheat meal

Cheat meal czyli oszukany posiłek to dobry sposób na przyśpieszenie metabolizmu. Osoby będące od dłuższego czasu na deficycie kalorycznym mają obniżony poziom leptyny- hormonu sytości regulującego apetyt. Niedobór leptyny zwiększa łaknienie i może być przyczyną otyłości. Dlatego też raz na ok 10 dni osoby które już od dłuższego czasu są na deficycie kalorycznym mogą zjeść coś niezdrowego oczywiście w granicach rozsądku. Dzięki temu podniesiemy poziom leptyny i rozkręcimy metabolizm.

Spodobał Ci się ten tekst? Koniecznie wejdź na mojego bloga i przeczytaj:

Koniecznie sprawdź również moje media społecznościowe:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Treningi personalne prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu. Na zajęcia zapraszam osoby z okolic:

  • Warszawa Żoliborz
  • Łomianki
  • Warszawa Bielany
  • Targówek

Twój trener personalny Michał