Pracując jako trener personalny o 2013 roku mogę stwierdzić, że w znakomitej większości moi podopieczni to osoby chcące zgubić tkankę tłuszczową. Walka z tkanką tłuszczową bądź też popularną „oponką” to najczęstszy powód podjęcia ze mną współpracy. W tym wpisie na tapetę weźmiemy właśnie tłuszcz- jak obliczyć tkankę tłuszczową, czym jest tkanka tłuszczowa i jak się jej pozbyć.

Jak obliczyć tkankę tłuszczową. Czym jest tkanka tłuszczowa

Zanim dowiemy się jak obliczyć tkankę tłuszczową warto przypomnieć sobie czym tak naprawdę jest tkanka tłuszczowa. Tkanka tłuszczowa to nic innego jak zmagazynowana rezerwa energetyczna wykorzystywana wtedy gdy organizm nie jest w stanie skorzystać z innych źródeł energii. Tkankę tłuszczową dzielimy na:

 • Białą nadmiar której powoduje otyłość. Tkanka biała magazynuje energię jak i ochrania organy wewnętrzne przed uszkodzeniami. Wytwarzane są w niej adipocyty biorąc udział w procesach metabolicznych jak i regulują wrażliwość insulinową.
 • Brunatną. Zbudowana z mniejszych komórek niż tkanka biała. Tkanka brunatna umożliwia zamianę tluszczu w energię. Odpowiednio aktywna wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Jeśli jest jej za mało organizm nie nadąża z przetwarzaniem tłuszczu na energię co może doprowadzić do cukrzycy i otyłości. Są to komórki bardziej aktywne, lepiej unerwione i ukrwione.

Jak obliczyć tkankę tłuszczową. Normy tkanki tłuszczowej

Wiemy już czym jest tkanka tłuszczowa. Czas teraz zapoznać się z normami tkanki tłuszczowej.

Normy tkanki tłuszczowej u kobiet

Jak obliczyć tkankę tłuszczową

Normy tkanki tłuszczowej u mężczyzn

Jak obliczyć tkankę tłuszczową

Jak obliczyć tkankę tłuszczową. Metoda YMCA

Jednym z domowych sposobów obliczenia tkanki tłuszczowej jest metoda YMCA.

Aby obliczyć swoją tkankę tłuszczową potrzebujemy znać swoją wagę (w kilogramach) oraz obwód w pasie (w centymetrach).

Jak obliczyć tkankę tłuszczową? Musimy przejsc sześć łatwych do obliczenia wzorów. Za przykład weźmiemy mężczyznę, którego masa ciała wynosi 80 kg, a obwód pasa to 100 cm.

Jak obliczyć tkankę tłuszczową – obliczenia:

– oblicz a, gdzie a =4,15* obwód pasa, czyli a= 4,15* 100 cm = 415

– następnie oblicz b, gdzie b = a/2,54 b = 415/2,54 b = 163,38

– w dalszej kolejności oblicza się c, gdzie c = 0,082* masa ciała * 2,2 c = 0,082 * 80 kg * 2,2 c = 14,43

– oblicz d, gdzie d = b – c – 98,42 (w przypadku kobiet b – c – 76,76) d = 163,38 – 14,43 – 98,42 d = 50,53

– koleją czynnością jest określenie e, gdzie e = masa ciała * 2,2 e = 80 kg * 2,2 e = 176

– ostatnie zadanie to obliczenie rezultatu, gdzie rezultat = d/e * 100 rezultat = 50,53/176 * 100 rezultat = 28,71% +/- ~3%

Jak obliczyć tkankę tłuszczową

Jak obliczyć tkankę tłuszczową. Kalkulator

Wygodnym i szybkim sposobem obliczenia tkanki tłuszczowej jest kalkulator body fat index. W przypadku kalkulatora body fat index potrzebujemy troche więcej informacji niz w metodzie na YMCA a mianowicie:

 • płeć
 • waga
 • wzrost
 • pas – obwód
 • talia – obwód (nie każdy kalkulator tego wymaga)
 • szyja – obwód (nie każdy kalkulator tego wymaga)

Posiadając takie informacje kalkulator sam obliczy nam wynik. Jaki kalkulator body fat index wybrać? Sprawdź w moim tekście- kalkulator body fat index.

Jak obliczyć tkankę tłuszczową. Analizy składu ciała

Aby obliczyć tkankę tłuszczową możemy skorzystać z analizy składu ciała metodą bioelektrycznej impedancji. Jest to ciekawa i dokladna forma obliczenia tkanki tłuszczowej.

Analiza składu ciała polega na wykorzystaniu bioelektrycznej metody impedancji (Bioelectrical Impedance Analysis) do pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej w organizmie. Stając na analizatorze gołymi stopami, przez ciało przechodą słabe impulsy elektryczne. Mięśnie lepiej przewodzą prąd niż tłuszcz ponieważ zawierają więcej wody. Dzięki czemu analizator rozróżnia tkanki.
Po przeprowadzonej analizie dostajemy wykres, na którym opisana jest zawartość naszego organizmu z podziałem na tkankę mięśniową, tłuszczową, beztłuszczowej masy ciała, zawartość wody, wieku metabolicznego czy tłuszczu trzewnego. Pokazaną mamy także zawartość mięśni i tłuszczu w poszczególnym kończynach.
Analizę składu ciała najlepiej jest wykonywać na czczo, raz na miesiąc 24 godziny po treningu, bez kawy.
Analiza składu ciała ma swoje wady, wyniki mogą być zaburzone poprzez nawodnienie organizmu czy zawartość jelit, jednakże jest to forma monitorowania postępów bardzo łatwo dostępna i przy zachowaniu odpowiednich zasad dająca wyniki nie odbiegające od rzeczywistości.

Jak obliczyć tkankę tłuszczową. Inne sposoby

Aby obliczyć tkankę tłuszczową możemy skorzystać również z takich sposobów jak:

 • fałdomierz
  Polega na wzięciu w szczypce fałdy skóry z różnych miejsc ciała. Wyniki uśredniamy i podkładamy do wzoru z którego wychodzi jaki procent tkanki tłuszczowej posiadamy. Korzystanie z niego jest proste i dokładnie (iloraz błędu wynosi ok 5%).
 • Skan DEXA
  Polega na sprawdzeniu posiadania ilości tkanki tłuszczowej człowieka poprzez promienie rentgenowskie. Wykonywane jest w ośrodkach zdrowia. Iloraz błędu wynosi czasami nawet 10%. Skan DEXA jest także drogi.
 • Bod Pod
  Polega na zamknięciu człowieka w komorze i pomiarze ilości powietrza jakie jego ciało wypiera. Analiza wykonywana jest w wybranych klubach fitness lecz jej iloraz błędu wynosi czasami nawet 6%.
 • Ważenie hydrostatyczne.
  Jest to porównanie masy człowieka zanurzonego w wodzie z masą na lądzie, Dzięki specjalnej gęstości wody można uzyskać dokładny sklad ciała. Ważenie jest bardzo dokładne. Niestety ciężko jest znaleźć miejsce oferujące te usługę.

Jak obliczyć tkankę tłuszczową. Podsumowanie trenera personalnego

Do obliczenia tkanki tłuszczowej możemy wykorzystać kilka sposobów. Najlepszy domowy sposób to wzór YMCA. Inne warte polecenia sposoby to analiza kładu ciału metodą bioelektrycznej impedancji (dostępna praktycznie w każdej silowni), bądź też skorzystanie z fałdomierza. Ja swoim podopiecznym polecam raz na miesiąc analizę składu ciała oraz sprawdzanie obwodów (pas, talia).

Zainteresował Cię ten tekst? Sprawdź inne na moim blogu bądź facebooku jak na przykład

To właśnie ze mną chcesz zmieniać swoją sylwetkę? Skontaktuj się ze mną.

Przypominam, że treningi personalne w cenie 120 zł odbywają się w Warszawie a dokładniej w studiu treningu personalnego Centrum treningu. Na zajęcia zapraszam mieszkańców okolic:

 • Warszawa Bielany
 • Łomianki
 • Warszawa Żoliborz
 • Bemowo
 • Warszawa Targówek
 • Młociny

Twój trener personalny Michał.