Na moim blogu można znaleźć wiele tekstów na temat odchudzania jak na przykład woda a odchudzanie, efekt plateau czy odchudzanie od czego zacząć. W tym tekście chciałbym poruszyć temat nie tylko odchudzania ale fundamentu zdrowego odżywania. Odpowiem na pytanie jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne?
Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne? Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne
Zanim dowiemy się jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, warto przypomnieć sobie czym ono jest.
Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii (energii), które organizm potrzebuje do funkcjonowania na co dzień, w tym do oddychania, trawienia, utrzymania temperatury ciała, a także do wszelkich aktywności fizycznych. Zapotrzebowanie to różni się w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, masa ciała, poziom aktywności fizycznej oraz ogólny stan zdrowia.
Zrozumienie zapotrzebowania kalorycznego ma kluczowe znaczenie w wielu dziedzinach, w tym w dietetyce, medycynie oraz sportowych planach treningowych. Pozwala to na dostosowanie spożycia kalorii do indywidualnych potrzeb, co jest niezbędne dla utrzymania zdrowej masy ciała, zapewnienia odpowiedniego rozwoju i regeneracji, oraz zapobiegania chorobom związanym z nieodpowiednią dietą.
Współczesne metody oceny zapotrzebowania kalorycznego często wykorzystują równania takie jak Równanie Harrisa-Benedicta czy Równanie Mifflin-St Jeor, które pozwalają szacować podstawowe tempo przemiany materii (BMR) i całkowite zapotrzebowanie energetyczne (TDEE) oparte na danych demograficznych i poziomie aktywności.
Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne?
Wiemy już czym jest zapotrzebowanie kaloryczne tak wieć przechodzimy do instrukcji jego obliczenia, będziemy korzystać z metody Harrisa Benedicta.
- dla kobiet 655,1 + (9,567M) + (1,85W) – (4,68L)
- dla mężczyzn 66,47 + 13,7M + 5,0W – 6,76L
M – masa ciała
W – wzrost
L – wiek
Swoje dane podstawiamy do wzoru. Uzyskany wynik mnożymy przez wskaźnik aktywności fizycznej:
1,0 – leżący lub siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej
1,2 – praca siedząca, aktywność fizyczna na niskim poziomie
1,4 – praca nie fizyczna, trening 2 razy w tygodniu
1,6 – lekka praca fizyczna, trening 3-4 razy w tygodniu
1,8 – praca fizyczna, trening 5 razy w tygodniu
2,0 – ciężka praca fizyczna, codzienny trening
Uzyskany wynik będzie naszym podstawowym zapotrzebowaniem energetycznym, do tego wyniku albo dodajemy (nawet 400 kcal) jeśli chcemy przybrać na masie, albo odejmujemy (nawet 450 kcal) jeśli chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej. Jeśli chcemy utrzymać wagę nie dodajmy i nie odejmujemy kalorii.
Jeśli spodobał Ci się tekst jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne to zapraszam na mojego bloga tam znajdziesz więcej ciekawostek ze świata sportu i odżywiania.
Na przykład
- Nocne podjadanie. Jak temu zaradzić?
- Sauna po treningu?
- Trening w chorobie Hashimoto
- 2 dniowy trening na masę mięśniową
- Trening hipertroficzny inspirowany metodą DeLormea
Koniecznie sprawdź moje media społecznościowe:
Chętnych do współpracy zapraszam do kontaktu.
Przypominam, że treningi personalne w cenie 130 zł (w pakiecie 10 spotkań) prowadzę w mieście stołecznym Warszawa a dokładniej w studiu treningu personalnego Centrum treningu gdzie zajęcia odbywają się bez udziału osób trzecich. Na treningi personalne zapraszam mieszkańców okolic:
- Warszawa Bielany
- Łomianki
- Warszawa Żoliborz
- Chomiczówka
- Warszawa Bemowo
- Młociny
- Warszawa Targówek
Twój trener personalny Michał.
Najnowsze komentarze