W trakcie treningów personalnych korzystam z bardzo różnego sprzętu. Piłka bosu, liny power rope, kettlebell, taśmy trx czy skakanka to nieodłączny element większości zajęć. W tym tekście bliżej poznamy ten ostatni sprzęt- skakankę. Praktycznie większość z nas w młodości skakała na skakance, ale mało kto w dorosłości wie jakie są zalety skakania na skakance. Przed nami skakanka bez tajemnic.

Zalety skakania na skakance. Czym jest skakanka

Zanim poznamy zalety skakania na skakance warto będzie dowiedzieć się czym jest skakanka i jaką ma historie.

Pierwsze wzmianki o skakance pojawiają się już w starożytności a dokładniej w okolicach 1600 roku przed naszą erą. Skakanka pochodzi z Azji północnej i środkowej. Popularność zyskała po 1940 roku dzięki nauczycielowi wychowania fizycznego z Colorado Richardowi Cendaliowi.

Skakanka to nic innego jak jak linki z uchwytami na końcu. Odrożniamy kilka typów skakanki:

 • ze sznurka
 • rzemienna
 • z tworzywa pcv
 • z metalowej linki
 • z obciążeniem

Skakanie polega na obracaniu jej za pomocą naszych nadgarstków i przedramion. Najważniejszy moment jest wtedy gdy znajduje się przed nami, wtedy należy wyczuć odpowiedni moment i przeskoczyć ją.

Zalety skakania na skakance. Jak skakać

Aby dobrze skakać na skakance musimy mieć dobrą koordynację ruchową. Z początku może się to wydawać trudne ale gdy nauczymy się skakać będzie to dla nas bardzo proste i naturalne, coś jak jazda na rowerze.

Osoby początkujące powinny skakać obónóż zaczynając od krótkiego czasu (przykładowo 10minut) i powinny powoli zwiększać czas pracy tak do nawet 30 minut. Gdy osiągniemy ten czas można zmienić system skakania na interwały (przykładowo 20 sekund szybkiej pracy naprzemienne z 20 sekundami bardzo wolnego skakania) lub ciągłe 30 minut pracy podczas której co drugą minute robimy przyśpieszenie.

Osoby zaawansowane mogą dodać różne techniki skakania przykładowo skakania do tyłu, czy przeplatanka.

Zalety skakania na skakance

Jedną z największych zalet skakania na skakance jest spalanie tkanki tłuszczowej. Kolejnym plusem skakania jest fakt, że przyśpieszamy tętno a co za tym idzie poprawiamy pracę serca. Podczas skakania wzmacniamy mięśnie ud oraz łydek. Zalety skakania na skakance to także jędrne ramiona, lepsza koordynacja i kondycja. Skakanka bardzo dobrze sprawdza się u zawodników sztuk walki czy tancerzy ponieważ dzięki skakaniu na skakance sportowcy poprawiają prace nóg i elastyczność mięśni oraz czas reakcji.

Zalety skakania na skakance
Źródło: https://pl.freepik.com

Zalety skakania na skakance. Ciekawostki

Oto kilka ciekawostek na temat skakania na skakance:

 • 30 minut skakania na skakance to mniej więcej 400 spalonych kalorii
 • podczas skakania na wraz z potem pozbywamy się toksyn z organizmu
 • rekord świata w skakania na skakance wynosi 675,5 powtórzeń w ciągu 3 minut i został ustaniowy przez zawodników z Hongkongu w 2016 roku
 • podczas skakania potrzebujemy amortyzacji dlatego najlepiej sprawdzą się buty biegowe

Zalety skakania na skakance. Podsumowanie trenera personalnego

Jak widzimy skakanie na skakance to nie tylko dobra zabawa ale także wiele korzyści dla naszej sylwetki oraz zdrowia. Ważne byśmy skakali regularnie i stale podwyższali poziom. Skakanka w odróżnieniu od innego sprzętu może być używana w domu czy nawet w podróży. To wielka zaletą tej niepozornej zabawki z dzieciństwa.

Spodobał Ci się tekst zalety skakania na skakance? Koniecznie sprawdź mojego bloga znajdziesz tam:

Zainteresował Cię ten tekst? Koniecznie sprawdź moje media społecznościowe:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Treningi personalne w cenie 120 zł prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum Treningu przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na zajęcia zapraszam osoby z okolic:

 • Warszawa Żoliborz
 • Bemowo
 • Warszawa Bielany
 • Łomianki
 • Warszawa Targówek
 • Młociny

Twój trener personalny Michał