Marzysz o rozpoczęciu przygody z fitnessem? A może myślisz o wykupieniu karnetu na siłownię i walce o lepszą sylwetkę? W związku z tym, czeka Cię przygotowanie – również w zakresie zakupu odpowiedniego stroju. Pamiętaj! Nie każdy rodzaj odzieży, a w szczególności obuwia nadaje się do wykonywania treningów. Szczególnym zagrożeniem, mogą okazać się buty do biegania. Dlaczego?


Odpowiada trener personalny
Zacznijmy od podstaw. Odpowiednie obuwie jest najważniejszym elementem sportowego stroju, niezależnie od uprawianej dyscypliny. Inny rodzaj butów powinniśmy zakładać na górskie wspinaczki, a inny do jazdy na rowerze. Najczęstszym jednak błędem jest wykorzystywanie przez ludzi butów biegowych do uprawiania treningu wysiłkowego na siłowni czy fitnessu. Wprawdzie na pierwszy rzut oka buty mogą wydawać się podobne, ale ich zastosowanie znacznie się różni.


Jaką rolę pełnią buty do biegania?
Buty do biegania mają przede wszystkim za zadanie odpowiednio amortyzować stopę podczas ruchu. Charakteryzują się posiadaniem grubej i sztywnej podeszwy, która chroni stopę przed kontuzjami oraz urazami. Taki rodzaj obuwia zapewnia stopie stabilizację. Ludzka stopa podczas biegu pracuje zupełnie inaczej niż w trakcie chodu czy wykonywania ćwiczeń, w związku z tym dobrze dobrana para obuwia biegowego powinna być nieco większa niż nasz rozmiar stopy. Dzięki temu można uniknąć dyskomfortu oraz odcisków powstałych na skutek zbyt ciasnego obuwia.

Jedne buty do wszystkiego?
Zdecydowanie złym pomysłem jest próba użytkowania butów biegowych do innego rodzaju dyscyplin sportowych. Buty do biegania są elastyczne i nie zapewnią nam prawidłowej stabilizacji oraz postawy podczas ćwiczeń czego konsekwencją może być nieprawidłowo wykonany trening oraz idące w parze z nim kontuzje. Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne są m.in. urazy kostki i stawów kolanowych.
Jest to spowodowane tym, że stopa przy podnoszeniu ciężarów czy fitnessu ustawia się zupełnie inaczej niż w trakcie biegu. Ponadto podeszwy butów biegowych są przeznaczone do wykorzystywania ich w przestrzeni otwartej, np. w parku. Takie buty nie zapewnią odpowiedniego bezpieczeństwa i przyczepności do podłoża, przez co nie uchronią przed poślizgiem na siłowni.

Kto oszczędza – płaci dwa razy
Reasumując – konsekwencje użytkowania butów biegowych do innego rodzaju sportu mogą okazać się zagrożeniem dla naszej kondycji i zdrowia. Jeśli zatem przed rozpoczęciem przygody z siłownią, pomyślisz o sięgnięciu po nieużywane dawno buty biegowe – zastanów się czy lepiej wydać 200 zł na nową, odpowiednią parę butów przeznaczoną do wybranej przez Ciebie dyscypliny czy wylądować na kozetce u rehabilitanta…

Zainteresował Cię ten tekst? Wejdź na mojego bloga, tam znajdziesz między innymi:

Tym, którzy nie wiedzą przypominam że pracuje jako trener personalny w mieście Warszawa. Treningi personalne prowadzę w butikowym studiu treningu personalnego Centrum treningu mieszczącym się przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na treningi personalne zapraszam osoby z okolic:

  • Warszawa Żoliborz
  • Bielany
  • Łomianki
  • Młociny

Twój trener personalny Michał