Od kilku lat na rynku suplementów diety swoje miejsce ma DAA. Bardzo często pracując jako trener personalny dostaje pytania o ten suplement i jego działanie, dlatego w tym wpisie chciałbym odpowiedzieć na pytanie czym jest DAA, dla kogo jest przeznaczone i jak je dawkować.

Czym jest DAA.

DAA to inaczej kwas d-asparaginowy. Organiczny związek, należący do grupy aminokwasów, powstający w reakcjach fizjologicznych, które mają miejsce w jądrach, przysadce mózgowej oraz podwzgórzu. Kwas ten jest syntezyowany i metabolizowany w ludzkim organizmie. Kwas d-asparaginowy jest neurotransmiterem w wielu procesach. DAA pierszy raz udało się ze szparagów. Kwas d-asparaginowy przybierając formę lewo skrętną i do organizmu trafią razem z białkami.

Kwas d-asparaginowy na rynku suplementów najczęściej występuje w formie

  • Tabletek
  • Proszku

Czym jest DAA. Działanie

Dzięki DAA do mózgu napływa więcej wapnia co sprawia, że mamy lepszą koncentrację oraz ogólną sprawność umysłu. Lecz jego największą zaletą jest fakt, iż wspomaga produkcję bardzo ważnego hormonu dla osób ćwiczących siłowo- testosteronu. Dzieje się tak ponieważ ten aminokwas wpływa na aktywność białka StAR biorącego udział w transporcie cholesterolu na poziomie komórkowym. Cholesterol może by ważnym czynnikiem limitujacym produkcję testosteronu. Dzięki temu DAA może znacząca zwiększać produkcję tego męskiego hormonu.

Czym jest DAA. Badania

Istnieją sprzeczne wyniki badana mówiących o realnym działaniu kwasu d-asparaginowego.

Pierwsze wyniki badań pokazały, że DAA podnosi poziom testosteronu nawet o 42% po 12 dniach suplementacji. Wadą tych badań jest fakt, że były przeprowadzane na osobach średnio aktywnych fizycznie.

Naukowcy z Baylor University w Waco w Teksasie przeprowadzili badania na grupie sportowców, którym podawano 3g DAA dziennie. Celem badania było sprawdzenie wpływu kwasu d-asparaginowego na skład ciała, siłę mięśni oraz poziom wolnego i całkowitego testosteronu. Wyniki? Żadne – sportowcom przyjmującym kwas d-asparaginowy nie zmienił się za bardzo skład ciała, siła czy ilość testosteronu.

Przeprowadzono także badania na grupie ochotników sportowców z użyciem dawki 6g DAA dziennie. Wyniki tych badań były jeszcze bardziej zaskakujące. Otóż grupa przyjmująca dawkę 6g kwasu d-asparaginowego dziennie zanotowała spadek testosteronu całkowitego o 12% zaś wolnego o 15%. Autorzy badania tłumaczą te wyniki wystąpieniem tak zwanego sprężenia zwrotnego na osi podwzgórze- przysadka- gonady.

Czym jest DAA

Czym jest DAA. Dawkowanie i skutki niepożądane

Kwas d-asparaginowy najlepiej jest suplementować rano w trakcie śniadania, około dwie godziny przed treningiem bądź na noc. Bardzo ważne jest by nie przekraczać dawki 6g na dobę gdyż mogą wystąpić zawroty głowy, bóle brzucha czy zaburzenia koncentracji. Istnieją badania mówiące iż DAA doprowadza do spadku estriadiolu w organizmie.

Czym jest DAA. Podsumowanie trenera personalnego

Wpływ kwasu d-asparaginowego na skład ciała i siłę oraz testosteronu nie został do końca udowodniony. Wyniki badań czasem wręcz sobie przeczą, dlatego też ten suplement diety wart jest kolejnych badań i analiz. Jednak stosowanie DAA może mieć swoje zalety u osób z bardzo niskim poziomem testosteronu. Pamiętać jednak musimy, że kwas d-asparaginowy powinien być dodatkiem a nie podstawą podniesienia poziomu testosteronu w organizmie. Kilku moich podopiecznych stosował kwas d-asparaginowy z różnymi skutkiem. Jeśli miałbym polecić to ten produkt.

Zainteresował Cię ten tekst? Koniecznie sprawdź mojego bloga znajdziesz tam:

Przypominam, że pracuje jako trener personalny w Warszawie, zaś treningi personalne w cenie 120 zł prowadzę w studiu treningu personalnego Centrum treningu. Na zajęcia zapraszam osoby z okolic:

  • Warszawa Bielany
  • Łomianki
  • Warszawa Żoliborz
  • Chomiczówka
  • Warszawa Bemowo
  • Młociny
  • Warszawa Targówek

Twój trener personalny Michał.