Jakiś czas temu dzięki zakładce kontakt na mojej stronie internetowej dostałem wiadomość od pewnego mężczyzny. Ów mężczyzna dość zaawansowany w kwestiach treningu napisał do mnie ponieważ od jakiegoś czasu odczuwał brak siły na treningu i chciałby dowiedzieć się jakie są tego przyczyny. Niestety nie da się tego opisać w jednym czy w dwóch zdaniach, dlatego też postanowiłem napisać ten tekst.

Brak siły na treningu.

Odczucie braku siły na treningu może pojawiać się cyklicznie lub raz na jakiś czas. Jeśli uczucie apatii na treningu towarzyszy nam rzadko (powiedzmy raz na miesiąc) to nie ma się czym martwić. Powodem tego może być zbyt niskie ciśnienie, za krótki sen, kac bądź też zjedzona za mała lub za duża ilość kalorii. Problem pojawia się w chwili gdy brak siły na treningu powtarza się regularnie.

Tutaj potrzebny jest dokładny wywiad by znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Brak siły na treningu. Kwestia kaloryki

Bardzo często zdarza się, że przyczyną braku energii podczas treningów jest źle dobrana kaloryka.

Wspominałem o tym na swoim blogu. Aby zdrowo pozbywać się nadprogramowych kilogramów musimy być na tzw ujemnym bilansie kalorycznych, czyli jeść mniej niż potrzebujemy o ok 400kcal. Analogicznie by budować masę musimy być na tzw dodatnim bilansie kalorycznym czyli jeść więcej o ok 400kcal.

Tylko takie wartości dadzą nam efekty. Jeśli chcesz schodzić z wagi a zamiast być na deficycie 400kcal jestes na deficycie 100kcal albo i więcej nie dziw się, że odczuwasz brak siły na treningu. Zbyt duży deficyt sprawi, że organizm nie będzie miał sily na jakikolwiek wysiłek fizyczny.

Warto byłoby też sprawdzić z jakich produktów składa się żywienie. Może są w nim produkty na które masz uczulenie.

Jeśli nie wiesz jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne to kalkulator zapotrzebowania kalorycznego z mojej strony wszystko wyjaśni.

Brak siły na treningu. Przetrenowanie

Bardzo często brak energii podczas treningów oznacza przetrenowanie. Jeśli brak energii na treningu towarzyszy Ci coraz częściej, nie odnotowujesz progresu a wręcz regres to wielce prawdopodobne jest, iż przyczyną może być przetrenowanie. Jak temu zaradzić? Poprostu odpocznij. Tydzień roztrenowania powinien pomóc.

Jakie jeszcze objawy ma przetrenowanie? Sprawdź tu.

Brak siły na treningu. Stres

Żyjemy w czasach ciągłej pogoni za lepszym życiem. Praca pochłania nas coraz bardziej, a co za tym idzie odczuwamy więcej stresu który ma bardzo duży wpływ na jakość naszego treningu. Trening, deficyt kaloryczny to już duży stres dla organizmu. Dołączając do tego stres związany z życiem prywatnym tworzymy idealne warunki dla kortyzolu- hormonu stresu. Jak temu zapobiec? Zmniejszając intensywność treningów, skracając ich czas (kortyzol podnosi się ok 60 min po intensywnym trenjngu).

Brak siły na treningu. Źle dobrany plan treningowy

Bardzo często zdarza się, iż korzystamy z gotowych planów treningowych dostępnych w internecie. Jest to dobre rozwiązanie lecz nie do końca. Każdy ma inny cel treningowy ale, co najważniejsze każdy ma inne możliwości. Nie wszyscy z nas są w stanie trenować pięć razy w tygodniu. Plan treningowy, który przynosi efekty jednej osobie nie oznacza, że podziała na drugą. Bardzo często zdarza się, że wybieramy za ciężki plan treningowy bądź też źle dobrany i stąd odczuwamy brak energii na treningu. Jeśli sądzisz, że Twój plan treningowy jest źle dobrany przeanalizuj go jeszcze raz na spokojnie.

Szukasz odpowiedniego planu dla siebie? Zapoznaj się z moją ofertą rozpisania treningu online.

Brak siły na treningu

Brak siły na treningu. Sen

Zdarza Ci się grać na PlayStation do późnych godzin nocnych? Oglądać filmy na netflixie do nocy? Odczuwasz później brak siły na treningu? To już znasz odpowiedź- za mało snu. Pamiętać musimy, że mięśnie nie rosną podczas ćwiczeń a wtedy kiedy odpoczywamy a dokładniej kiedy śpimy. To w fazie mocnego snu wytwarzany jest hormon wzrostu odpowiedzialny za kwestie anaboliczne w naszym organizmie. Im ćwiczysz ciężej tym musisz spać dłużej i mocniej.

Brak siły na treningu. Podsumowanie trenera personalnego

Tak jak wspominałem brak siły na treningu to złożony problem. Nie da się go ziagnozować w chwilę. Tu bardzo ważną kwestią jest doświadczenie treningowe oraz umiejętność wsłuchania się we własne ciało. Za malo snu, zła kaloryka, nieodpowiedni plan treningowy to najczęstsze powody odczuwania braku siły na treningu.

Zaciekawił Cie ten tekst? Zapraszam na mojego bloga znajdziesz tam:

Nazywam się Michał i pracuje jako trener personalny w Warszawie. Treningi personalne w cenie 120 zł prowadzę w okolicach:

  • Warszawa Bielany (Centrum treningu)
  • Łomianki
  • Warszawa Żoliborz
  • Chomiczówka
  • Warszawa Bemowo
  • Mlociny
  • Warszawa Targówek

Twoj trener personalny Michał