Trener personalny prowadzący treningi indywidualne musi monitorować postępy swoich podopiecznych. Jest kilka metod śledzenia progresu podopiecznych, lecz najlepszą jest analiza składu ciała. W tym artykule dowiemy się, czym jest analiza składu ciała oraz gdzie warszawskie dzielnice bielany i żoliborz oferują nam tą usługę. Ale wcześniej warto zapoznać się z innymi metodami monitorowania postępów:

 • kontrola wagi
  Najpopularniejszy sposób kontroli postępów. Praktycznie każdy z nas posiada w domu wagę. Ważne, by nie ważyć się codziennie. Najlepiej jest sprawdzać wagę raz w tygodniu na czczo.
 • pomiary
  Najprostszy i najczęstszy sposób monitorowania postępów to pomiar obwodów talii (na wysokości pępka), w biodrach (w najszerszym ich miejscu), udzie (2 cm poniżej linii pośladków). Najlepiej raz w tygodniu. Pomiary wykonujemy sami albo z pomocą zawsze tej samej osoby.
 • porównanie zdjęć
  Sposób polegający na wykonaniu kilku zdjęć na początku treningów oraz po miesiącu i ich porównanie.
 • fałdomierz
  Polega na wzięciu w szczypce fałdy skóry z różnych miejsc ciała. Wyniki uśredniamy i podkładamy do wzoru z którego wychodzi jaki procent tkanki tłuszczowej posiadamy. Korzystanie z niego jest proste i dokładnie (iloraz błędu wynosi ok 5%).
 • Skan DEXA
  Polega na sprawdzeniu posiadania ilości tkanki tłuszczowej człowieka poprzez promienie rentgenowskie. Wykonywane jest w ośrodkach zdrowia. Iloraz błędu wynosi czasami nawet 10%. Skan DEXA jest także drogi.
 • Bod Pod
  Polega na zamknięciu człowieka w komorze i pomiarze ilości powietrza jakie jego ciało wypiera. Analiza wykonywana jest w wybranych klubach fitness lecz jej iloraz błędu wynosi czasami nawet 6%.
 • Ważenie hydrostatyczne.
  Jest to porównanie masy człowieka zanurzonego w wodzie z masą na lądzie, Dzięki specjalnej gęstości wody można uzyskać dokładny sklad ciała. Ważenie jest bardzo dokładne. Niestety ciężko jest znaleźć miejsce oferujące te usługę.

Czym jest analiza składu ciala?

Analiza składu ciała polega na wykorzystaniu bioelektrycznej metody impedancji ( Bioelectrical Impedance Analysis) do pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej w organizmie. Stając na analizatorze gołymi stopami, przez ciało przechodą słabe impulsy elektryczne. Mięśnie lepiej przewodzą prąd niż tłuszcz ponieważ zawierają więcej wody. Dzięki czemu analizator rozróżnia tkanki.
Po przeprowadzonej analizie dostajemy wykres, na którym opisana jest zawartość naszego organizmu z podziałem na tkankę mięśniową, tłuszczową, beztłuszczowej masy ciała, zawartość wody, wieku metabolicznego czy tłuszczu trzewnego. Pokazaną mamy także zawartość mięśni i tłuszczu w poszczególnym kończynach.
Analizę składu ciała najlepiej jest wykonywać na czczo, raz na miesiąc 24 godziny po treningu, bez kawy.
Analiza składu ciała ma swoje wady, wyniki mogą być zaburzone poprzez nawodnienie organizmu czy zawartość jelit, jednakże jest to forma monitorowania postępów bardzo łatwo dostępna i przy zachowaniu odpowiednich zasad dająca wyniki nie odbiegające od rzeczywistości.

analiza składu ciała bielany

Analiza składu ciała – Warszawa Bielany i Warszawa Żoliborz.

Treningi personalne prowadzę w dzielnicy Bielany oraz obrębie Żoliborza i tam także kieruje swoich podopiecznych na wykonanie analizy składu ciała. Gdzie najlepiej na Bielanach można wykonać analizę?

Tak jak widzimy w rejonie Bielan i Żoliborza jest kilka miejsc gdzie może wykonać analizę składu ciała.
Ważne by trzymać podstawowych zasad. Analiza składu ciała to szybki, dający rzetelne wyniki a przede wszystkim dostępny sposób na monitorowania postępów treningów.

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź inne na moim blogu bądź facebooku jak na przykład

To właśnie ze mną chcesz zmieniać swoją sylwetkę? Skontaktuj się ze mną.

Przypominam, że treningi personalne w cenie 120 zł odbywają się w Warszawie a dokładniej w studiu treningu personalnego Centrum treningu mieszczącym się przy ulicy Wólczyńskiej 55. Na zajęcia zapraszam mieszkańców okolic:

 • Warszawa Bielany
 • Warszawa Żoliborz
 • Warszawa Bemowo
 • Warszawa Targówek
 • Warszawa Młociny

Twój trener personalny Michał.